Odstraňovanie kalamity nemá v B.Bystrici konca kraja. Mimoriadna situácia v meste pokračuje

BANSKÁ BYSTRICA – Na území Banskej Bystrice naďalej trvá mimoriadna situácia, mesto ju vyhlásilo v súvislosti s veternou smršťou a silným dažďom, ktoré v noci z pondelka (16. 8.) na utorok (17. 8.) spôsobili veľké škody. Samospráva sa ich v súčasnosti pokúša vyčísliť a zamestnanci mesta i externých  spoločností sú stále v teréne, aby postupne odstraňovali následky. Informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková.

 

Rozsiahle škody eviduje samospráva najmä na zeleni a neustále prichádzajú nové podnety. Pracovníkom Záhradníckych a rekreačných služieb sa už podarilo odstrániť kalamitné situácie, postupujú podľa poradia dôležitosti. „Žiadame obyvateľov o trpezlivosť. Všetky podnety evidujeme, no škody na zeleni sú rozsiahle. Odhadujeme, že môže trvať zhruba šesť až osem týždňov, kým sa všetko podarí odstrániť. Po vyriešení kalamitných situácií začnú Záhradnícke a rekreačné služby upratovať od polámaných stromov areály materských škôl, detské ihriská, park a cintoríny. Okrem našich kmeňových zamestnancov sú v teréne externé spoločnosti a všetky dostupné kapacity ochotné pomôcť,“ zhrnul primátor Ján Nosko.

Mestský park na Tajovského ulici i viaceré cintoríny naďalej zostávajú z dôvodu bezpečnosti návštevníkov uzatvorené, kým sa nepodarí odstrániť všetky polámané stromy. Banskobystrická samospráva vyčísľuje spôsobené škody na mestskom majetku a o spoluprácu žiada aj obyvateľov. „V prípade, že extrémna búrka spôsobila škody na majetku, prosíme, aby nám dali obyvatelia vedieť, v akom rozsahu a objeme,“ dodal Nosko s tým, že tieto informácie chce mesto získať z dôvodu vytvorenia si uceleného prehľadu o rozsahu škôd. Odhadovaný rozsah a objem škôd môžu občania nahlasovať na e-mailovej adrese skody_kalamita@banskabystrica.sk.

Viac o téme: Banská Bystrica, Banskobystrická samospráva, búrka, kalamita, lejaky, škody, veterná smršť, víchrica, Záhradnícke a rekreačné služby

Súvisiace články