Regióny Banská Bystrica

Aké budú dosahy kategorizácie nemocníc? V Banskej Bystrici to zatiaľ nevedia vyhodnotiť

V Banskobystrickom kraji ešte nemajú vyhodnotený dopad kategorizácie nemocníc. ZDROJ: TASR/Jozef Ďurník

BANSKÁ BYSTRICA – Banskobystrický samosprávny kraj zatiaľ nevie vyhodnotiť, aké budú dosahy avizovanej kategorizácie nemocníc v kraji. Povedala to hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja Lenka Štepáneková.

 

Pripomenula, že je to najmä preto, lebo okrem Rooseveltovej nemocnice, Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Banská Bystrica a špecializovaných nemocníc a ústavov nemajú nemocnice určené doplnkové a nepovinné programy. “Tie budú rozhodujúce pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti v regióne. O tom, ktoré nemocnice majú o aké programy záujem, nemáme, žiaľ, informácie,” spomenula. “Čo sa týka dochádzania na väčšie vzdialenosti, dopravná zdravotná služba funguje už dnes a je plne v kompetencii ministerstva zdravotníctva,” podotkla.

Banskobystrický samosprávny kraj sa podľa jej slov snaží pomáhať obyvateľom aj s dochádzaním za lekármi v rámci projektu centier integrovanej sociálno-zdravotnej starostlivosti. V súčasnosti fungujú na území Banskobystrického samosprávneho kraja tri takéto centrá, ktoré obsluhujú 45 obcí. “Našou ambíciou je pokryť v nasledujúcich rokoch touto službou polovicu územia kraja,” zdôraznila hovorkyňa. Dodala, že kraj posilňuje sieť poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti. “Štvrtú krajskú ambulanciu otvoríme v stredu 11. januára v obci Halič v Lučeneckom okrese, kde sa podarilo zabezpečiť novú všeobecnú lekárku pre dospelých,” spresnila. Ambulantná sieť však už dnes podľa kraja nezvláda zabezpečiť starostlivosť o pacientov. “Optimalizácia siete nemocníc jej v tom nepomôže, skôr naopak,” ukončila Štepáneková.

Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo koncom roka základnú kostru novej nemocničnej siete. Podľa výsledkov prvej fázy kategorizácie bude na Slovensku jedna nemocnica piatej úrovne, tri nemocnice štvrtej, deväť nemocníc tretej úrovne, 33 nemocníc druhej úrovne, 42 nemocníc prvej úrovne a špecializovaných nemocníc.