Regióny Banská Bystrica Top

Ako účinne zabrániť stretu s medveďom? Roľničky nefungujú, jedlo preč zo stanu! Radí fotografka divokej prírody

medveď, les, príroda
Medveď hnedý. Zdroj: FB SOS linka pre zvieratá v núdzi a klub priateľov zvierat

 a POĽANA – Medvede sú po diviakoch jednoznačne najmedializovanejší problém súčasnosti. Od začiatku tohto roka ochranári evidujú štyri útoky najväčšej slovenskej šelmy na človeka. Posledné stretnutie s medveďou samicou opísal pre zregionu.sk starosta Liptovských Kľačian, kde sa statná medvedica vyrútila na miestnu cyklistku. Skúsená turistka a fotografka divokej zvery radí ako sa neželenému kontaktu s kráľom našich lesov efektívne vyhnúť.

 

Medvedí problém doslova rozdelil ľudí na dva tábory. Jedna skupina by ich najradšej regulovala poľovníckym odstrelom, tá druhá na čele s Ministerstvom životného prostredia o tom nechce ani počuť. Ochranári nezmenili názor ani potom, čo došlo minulý rok k prvému smrteľnému útoku na človeka. Situácia je podľa obyvateľov kritická najmä na Poľane, kde starostovia spisujú petície. Práve odtiaľ je aj fotografka, ktorá má na vec úplne iný názor a radí ako sa konfrontácii s medveďmi zaručene vyhnete.

SPOVEĎ STAROSTU Bojíme sa chodiť do lesa! Stretov s medveďmi bude pribúdať

„Ja chodím na Poľanu, ktorá je teraz veľmi často medializovaná a opisovaná ako územie, odkiaľ sa pomaly nevrátite celí. Chodím tam celý život, je to môj domov, hoci pochádzam zo západu. No už od detstva som si chodila aj o 4 ráno fotiť zver, či ju pozorovať. Doteraz rada chodím zver fotiť. ALE dodržiavam nejaké zásady, čo sa mi osvedčili a overili hádam už viac ako 15 rokov. Chodím do hôr aj prespávať sama. Napíšem vám sem zopár mojich zásad, ktorých sa STRIKTNE držím. Ak vám prídu užitočné, môžete ich použiť,“ napísala fotografka prírody do facebookovej skupiny SOS linka pre zvieratá v núdzi a Klub priateľov zvierat. V príspevku zhrnula v pár bodoch rady, ktoré by sa mohli hodiť aj skúsenému turistovi.

ZOO, medveď,
Medvede. Zdroj: TASR

Macko uteč

Autorka statusu v prvom bode radí ľuďom, aby sa tam, kde nemajú dostatočný rozhľad medveďovi ohlásili. To podľa jej slov platí najmä pre húštiny. Ako je známe stretnúť medveďa je najviac pravdepodobné pri svitaní alebo za súmraku. „Pokiaľ ste dvaja alebo viacerí, stačí vám bežný hovor. Pokiaľ ste sami a nechcete sa rozprávať sami so sebou, občas zapískajte, pobúchajte palicu o strom. Ja volám “macko uteč“,“ napísala fotografka. Vždy je podľa nej dôležité pred nepriehľadným terénom zastať, „Treba hlavne pred húštinou, zákrutou počkať, minútku, nech má maco čas utiecť. Zvyšujte frekvenciu ohlasovania sa, čím je húština väčšia, či skoršia ranná alebo neskoršia večerná hodina,“ hovorí.

Srdcervúci príbeh zrazeného medvieďaťa a jeho matky: Zúfalý pokus o záchranu sledovali aj policajti so samopalmi

Ľudské mäso nie je lákadlom

„Treba už na začiatok podotknúť, že pre medveďa nie je ľudské mäso nejakým lákadlom. Človeka nechce zabiť a zožrať, nie je to žiaden polárny medveď alebo medveď grizly,“ povedal v minulosti pre zregionu.sk šéf Zásahového tímu pre medveďa hnedého. S jeho názorom sa stotožňuje aj autorka spomínaného statusu. „Medvede ľudí nežerú, nie ste pre nich potrava, ale môžete predstavovať zdroj potravy,“ uvádza. Preto sa podľa nej majú ľudia vyhýbať krmoviskám pre zver a pohybu okolo chát vo večerných hodinách, kde sa môžu vyskytovať kontajnerové medvede. „Pozor na dozrievajúcu kukuricu, koncom lesa sú často hory medveďoprázdne, všetci macovia hodujú na kukurici, takže taktiež treba obozretnosť na poliach,“ dodáva s tým, že v žiadnom prípade medvede nemáme kŕmiť alebo fotiť.

Uprednostňujte vyznačené trasy

Bežní turisti pohybujúci sa po vyznačených frekventovaných trasách sú ohrození len minimálne. „Drvivá väčšina napadnutých sú wildlife fotografi (niekoľko posledných prípadov), poľovníci a podobne,“ uvádza fotografka. Čo je podľa nej obrovský rozdiel, pretože fotograf, či poľovník sa správa rizikovo, „potichu sa pohybuje v čase kedy vychádza zver.“ Určite neodporúča nosiť so sebou návnady alebo nebodaj potravu na krmoviská.

Medveď hnedý. Zdroj: archív

Pozor na psa

„Ak máte psa, pre vašu aj jeho bezpečnosť ho v žiadnom prípade nepúšťajte do húštin,“ hovorí autorka textu. Ak totiž v húštinách oddychuje medvedia samica s mladými, nemusí to mať šťastný koniec. „Verte, že ich bude brániť a psa môže aj zabiť alebo ho bude naháňať a pokiaľ sa váš psík bude chcieť schovať za vás, môže medvedicu doviezť rovno k vám,“ vysvetľuje s tým, že s podobnými prípadmi sa už stretla.

Na cyklistku sa vyrútila medvedica: Labou jej pristúpila ruku a dychčala do tváre! Šelmu odohnal nebojácny Husky

Roľničky medvede neplašia

Povestné roľničky podľa fotografky na medvede nefungujú, „Rolničky medvede neplašia, len upozorňujú, že tam niečo je. Odporúčam namiesto roľničiek ohlásiť sa jednoznačne hlasom. Aby identifikoval človeka bez najmenších pochýb,“ napísala v svojich radách. Ďalej sa vyjadrila aj k jedlu. To v stane rozhodne mať neodporúča. „Pokiaľ prespávate, jedlo dajte ďalej od seba, v žiadnom prípade nie do stanu. Veľmi odporúčam vypáliť plechovky v ohni, aby ste vôňou z plechovky nelákali zver.“

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

Čo ak pôjde do tuhého

Ak sa napriek všetkým odporúčaniam s najväčšiu slovenskou šelmou stretnete tvárou v tvár, zachovajte kľud. Podľa ochranárov útočia prevažne samice v záujme ochrany svojich mláďat a to najmä v prípade, že sa dostanete medzi medvedicu a mláďa. Ako v minulosti priblížil šéf Zásahového tímu, konfortnú zónu medveďa odhaduje zrejme na jedenásť metrov, ak ju prekročíte zviera sa môže cítiť ohrozené a zaútočiť. „Dajte jej najavo, že nie ste hrozba. Mne v takej situácii pomohlo zvládnuť tú hroznú paniku, ktorá sa vás zmocní, tak, že som odvrátila pohľad a pomaly cúvala tou cestou ktorou som prišla,“ opisuje fotografka svoju skúsenosť s tým, že nemáte za žiadnych okolností utekať, či kričať. „Ak vás už medvedica napadne, tu poradiť neviem, za roky, čo sa pohybujem na tej “desivej Poľane” plnej medveďov sa mi to chvalabohu nestalo a len dúfam, že sa nestane, ale dodržujem tieto body,“ dodala a na záver priblížila svoj uhol pohľadu.

Dušana zabil medveď, jeho rodina dostane od štátu 82-tisíc eur: Sudca prikazuje ministerstvu reguláciu šelmy

„Viem aké je to mať medvedicu pár metrov od seba, je to strašný pocit, ale dá sa tomu vyhnúť. Pre zaujímavosť, ja sa oveľa viac bojím iných vecí, medvede mi nevadia. Pre mňa je najväčšia hrozba počasie, hlavne teda silné búrky. A potom pastierske psy, veľké ovčiaky na voľno, s tými mám pár desivých zážitkov, kedy som myslela, že nastala moja posledná minúta. Raz som napríklad obchádzala salaš veľkým oblúkom a napriek tomu sa na mňa vyrútili dva obrovské čuvače so štekotom, nikde nikoho. No myslela som, že som skončila…toto sú teda moje hlavné obavy na tie tiež nezabúdajte, najviac turistov zomrie nie kvôli medveďom, ale preto, že ich zastihne zlé počasie alebo precenia svoje schopnosti, či ich zradí terén,“ zhrnula fotografka vo facebookovej skupine SOS linka pre zvieratá v núdzi a Klub priateľov zvierat.

POZOR Varovanie odborníka po útoku v Očovej: Medvede majú ruju!