Regióny Banská Bystrica

Banská Bystrica ako jedno z prvých miest bojuje proti kvízomatom. Žiada aj novelu zákona

Ilustračná fotografia, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BANSKÁ BYSTRICA – Banskobystrická samospráva ako jedna z prvých upozorňuje na zvýšenú mieru prevádzkovania nelegálnych hazardných hier v podobe takzvaných kvízomatov v pohostinských zariadeniach. Po zmapovaní jednotlivých pohostinstiev na území mesta zaznamenali kritický stav, keďže obsadenosť týchto zariadení bola stopercentná. Tieto automaty sú podľa samosprávy absolútnou kópiu hazardného stroja. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa primátora mesta Dominika Mojžišová, vedenie mesta iniciovalo kontrolu na nelegálny hazard prostredníctvom Úradu pre reguláciu hazardných hier a zároveň požiadalo o iniciovanie okamžitej novely zákona o hazardných hrách.

 

Po novelizácii zákona o hazardných hrách, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2018 a priamo zakázala prevádzkovanie hazardných hier vo všetkých pohostinských zariadeniach, sa na území mesta pod Urpínom rozmohol ilegálny hazard v podobe tzv. kvízomatov. Ide o zariadenia – automaty, ktoré medzi jednotlivé hry vkladajú jednoduché vedomostné otázky, čo z nich má urobiť vedomostnú súťaž, nie hazardnú hru. Hráči do nich investujú peniaze, hrajú a samozrejme aj vyhrávajú alebo prehrávajú.

„Téma regulácie hazardu je aktuálna vo viacerých mestách na Slovensku. V Banskej Bystrici vnímame túto situáciu ako vážnu, keďže osoby, ktoré mali byť predmetnou novelou najviac chránené a sú zapísané v registri vylúčených osôb, dnes bez akejkoľvek kontroly zo strany štátneho či samosprávneho orgánu môžu pokračovať v hraní hazardných hier na nelegálnych zariadeniach, a to dokonca v ešte väčšom rozsahu ako predtým. Stav je alarmujúci a preto sme začali bezodkladne konať,“ uviedol primátor mesta Ján Nosko s tým, že po zaznamenaní nárastu ilegálneho hazardu začalo mesto iniciatívne mapovať jednotlivé prevádzky pohostinstiev a iných zariadení. Takéto kontroly plánuje samospráva vykonávať pravidelne bez časového obmedzenia a informovať tak príslušné orgány kontroly – Úrad pre reguláciu hazardných hier a Finančnú správu, ako aj orgány činné v trestnom konaní.

Iniciovanie okamžitej novely zákona

Cieľom mesta Banská Bystrica je likvidácia nelegálneho hazardu, preto iniciovalo vykonanie kontroly na nelegálny hazard prostredníctvom Úradu pre reguláciu hazardných hier. „Zároveň sme požiadali o iniciovanie okamžitej novely zákona o hazardných hrách, ktorá musí iným spôsobom definovať hazardné zariadenie, a to najmä ako zariadenie, ktorého používanie je spojené s akýmkoľvek finančným predpokladom, resp. vstupom. Podnietili sme aj novelu paragrafu 229 Trestného zákona – prevádzkovanie nepoctivých hier a stávok, kde sa tento trestný čin musí vzťahovať nielen na prevádzkovateľov nepoctivých hier a stávok, ale aj na osoby, ktoré vo svojej prevádzke umiestnenie takýchto zariadení umožňujú, a to nájmom, výpožičkou alebo iným právnym vzťahom k časti svojej prevádzky,“ doplnila hovorkyňa.

Podľa zistení mesta je podobný stav napríklad aj v Žiline, Nitre či Ružomberku, pričom vzhľadom na vysokú organizovanosť prevádzkovateľa týchto nelegálnych hracích zariadení je zrejmá vysoká pravdepodobnosť ich ďalšieho nárastu. Okrem obrovských sociálnych dopadov na najslabšie vrstvy obyvateľstva hrozí, že aj legálni prevádzkovatelia hazardných hier, ktorí sú prísne regulovaní zo strany štátnych orgánov, miest a obcí prostredníctvom všeobecne záväzných nariadení, stiahnu z prevádzok svoje legálne hracie zariadenia a nahradia ich tzv. kvízomatmi, ktorých prevádzkovanie je momentálne bez akejkoľvek trestnej zodpovednosti a mimo pozornosť štátnych kontrolných orgánov.

Banskobystrická samospráva sa dlhodobo venuje regulácii hazardu na území mesta, napríklad upravením otváracích hodín herní a kasín. „Mesto Banská Bystrica odmieta tento skutkový a právny stav akceptovať a vyvinie maximálne úsilie smerujúce k tomu, aby šíreniu nelegálneho hazardu na svojom území definitívne zamedzilo,“ dodal Nosko.