Regióny Banská Bystrica Banská Štiavnica

Banská Štiavnica bude centrom významného medzinárodného kabaretného a pouličného umenia Amplión

Leitmotívom festivalu Amplión bude tento rok spomalenie. ZDROJ: fb festivalamplion

BANSKÁ ŠTIAVNICA – Starobylá Banská Štiavnica bude koncom septembra opäť zastávkou kabaretného a pouličného umenia. V dňoch 23. až 25. septembra sa tam uskutoční 7. ročník medzinárodného festivalu kabaretného divadla a pouličného umenia Amplión.

 

“Leitmotívom tohto ročníka je spomalenie, zastavenie sa. Sloganom festivalu je Zastaviť sa je umenie!,” uviedol dramaturg festivalu Ján Fakla z Ansámblu nepravidelného divadla, ktorý festival organizuje. “Cítime totiž, že v uponáhľanej a napätej každodennosti potrebujeme trochu spomaliť, zastaviť sa,” dodal. Návštevníci sa podľa Faklu môžu tešiť na dvoch headlinerov. Prvým je taliansky kabaretný majster s umeleckým menom Ugo Sanchez jr., ktorý predvedie dve zábavné šou. “Druhým headlinerom je slovenská CreDance company & Maca a Kapela roka, ktorí spoločným hudobno-tanečno-pohybovým novým kabaretom robia svet krajším,” doplnil Fakla. Diváci môžu spomaliť aj vďaka cirkusu francúzskeho performera Miguela Rubia z Colectiff Primavez Playground. Mladá a stredná generácia si môže zase oddýchnuť na dvoch pražských kapelách, recesisticko-poetickom Filtri a techno-dychovke TooT ensemble. Pokračujú aj neformálne krčmové dišputy Art Putyka, na ktorých tvorca rozhovorov Karol Sudor privíta českú reportérku Petru Procházkovú a ekumenického kazateľa Daniela Pastirčáka.

 

Leitmotívom festivalu Amplión bude tento rok spomalenie. ZDROJ: fb festivalamplion

Novinkou 7. ročníka budú Zastávky umenia a špeciálny pouličný happening študentov JAMU z Brna s názvom Chvála pomalosti. Okrem toho bude zábavu a dobrú náladu v meste i okolí šíriť taliansky kabaretný “pouličník” GALiRó. Domáci Ansámbel nepravidelného divadla uvedie reprízy svojich najnovších inscenácií Welcome to stupidity a Bohorovní. Uskutoční sa tiež 4. ročník česko-slovenskej súťaže kabaretných skečov. “Počas troch dní publikum zregeneruje celkom 70 umelcov z ôsmich krajín sveta, ktorí v 12 interiéroch aj exteriéroch mesta odohrajú 30 produkcií. Festival uvedie až päť premiér zo zahraničia,” zhrnul Fakla. “Štyria laureáti si odnesú cenu Amplion Argentum za najinšpiratívnejšie diela,”dodal. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je súčasne hlavným partnerom podujatia. Koná sa tiež s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja a Fondu LITA.