Regióny Banská Bystrica

Banskobystričana, pripravte sa na netradičné podujatie. Preddušičkové dni sa blížia

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BANSKÁ BYSTRICA – Banskobystrické kultúrne centrum Záhrada usporiada už po druhýkrát neobyčajné podujatie s názvom Venček alebo rakvičku?. Program bude počas troch dní od utorka 29. do štvrtka 31. októbra niesť podtitul Festival o živote a smrti. Ako pre agentúru SITA uviedol dramaturg podujatia Milan Zvada, program vznikol v spolupráci s kníhkupectvom Artforum a projektom Záhrada spomienok organizácie Živica, ktorý sa venuje alternatívnemu pohrebníctvu a sprevádzaniu pozostalých.

 

Organizátori sa počas troch preddušičkových dní rozhodli venovať smrti – vyhostenej téme, ku ktorej má každý človek, kultúra či náboženstvo špecifický vzťah. „V našej kultúre hovoriť bežne o smrti či umieraní nemáme vo zvyku. Sú to však témy, ktoré sa prirodzene objavujú pravidelne v dušičkovom období alebo na úrovni konkrétnych osudov známych ľudí, rodín či jednotlivcov počas celého života. Záhrada symbolicky pozve smrť späť medzi nás a dá jej priestor prostredníctvom výstavy, diskusie, divadla či filmu,“ povedal dramaturg podujatia.

Festival v utorok 29. októbra o 18:00 otvorí komentovaná výstava fotografií riaditeľa Stredoslovenskej galérie Maroša Rovňáka s názvom Ostrovy nikoho, ktorá bude venovaná histórii pochovávania v európskom prostredí od starých farských cintorínov s karnermi, cez ich likvidáciu, až k novým parkovým cintorínom. Súčasťou vernisáže bude aj uvedenie videa In Absentia venovaného Martine Kušnírovej.

Druhý festivalový deň sa začne workshopom o 16:00 zameraným na tvorbu prírodných dušičkových vencov. Tento deň zavŕši česká bábkoherečka Dora Bouzková divadelným večerníčkom pre deti i dospelých. „Predstaví veselú bábkovú výpravu do Mexiku, kde sa spolu s malou Lupitinou González vyberie na farebnú oslavu Dušičiek,“ dodal Zvada.

Posledný deň bude venovaný téme eutanázie. O 17:00 organizátori premietnu koprodukčný dokumentárny a životopisný film Dobrá smrť od režiséra Tomáša Krupu. Nasledovať bude diskusia s názvom Eutanázia – právo či zločin?, v ktorej sa bude moderátor Rado Sloboda snažiť hľadať odpovede na citlivé a zložité otázky spoločne s hosťami. Pozvanie prijali právnička Lucia Laciaková, duchovný Juraj Jordán Dovala a opatrovateľka Lenka Mejcherová.