Regióny Banská Bystrica

Banskobystrický kraj uľahčuje život pacientom aj lekárom. Po novom sa budú objednávať elektronicky

Ilustračná fotografia, Zdroj: Archív

BANSKÁ BYSTRICA – Všetky ambulancie v Banskobystrickom kraji budú mať možnosť zadarmo objednávať pacientov na vyšetrenie. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) zakúpil elektronický objednávací systém, za ktorého licenciu bude platiť mesačne 1 900 eur. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa BBSK Marcela Glevická, elektronické objednávanie prístupné cez webové rozhranie je bezplatné pre lekárov aj pacientov. Krajská samospráva uzavrela zmluvu na systém na jeden rok, pričom jej predĺženie bude závisieť od toho, koľko ambulancií sa v kraji zapojí.

 

Pre lekárov je výhoda v tom, že si nemusia inštalovať žiadny program, ale cez prihlasovacie údaje, ktoré už majú do systému www.evuc.sk, sa dostanú aj do systému objednávania. „Ak lekári prihlasovacie údaje nemajú, vedia ich jednoducho získať na Oddelení zdravotníctva BBSK, ktoré im ich na požiadanie zašle e-mailom,“ uviedol vedúci tohto oddelenia Martin Caudt. V systéme objednávania si lekári nastavia, ktoré hodiny budú k dispozícii pre objednaných pacientov, ktoré pre urgentných pacientov, vedia si tiež určiť koľko dní vopred sa pacient môže objednať.

Objednávanie pacientov je možné cez stránku www.objednatvysetrenie.sk. Stačí, ak majú mobilný telefón, počítač alebo tablet s prístupom na internet a ušetria si čakanie na časenku, prípadne telefonáty do ambulancie.

Záujem o systém je

„Neraz dostávam listy od občanov, ktorí sa ozývajú, lebo sa nevedia v kraji objednať k špecialistovi, a opisujú mi, ako hodiny čakajú na termín. Kraj sa preto rozhodol investovať do objednávacie elektronického systému, ktorý bude zadarmo tak pre lekárov ako pre pacientov, aby sme umožnili každej ambulancii zaviesť objednávací systém,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter s tým, že systém je dostupný pre všetkých viac ako 2 500 ambulancií v kraji.

Počas rýchleho prieskumu kraja pred spustením systému, prejavili o neho záujem nemocnice v Revúcej a vo Veľkom Krtíši a väčšinou špecializované ambulancie. Objednávací systém je už zavedený v prvej krajskej ambulancii – v Detskej ambulancii BBSK v Detve. Dodávateľ systému rovnakú službu už poskytuje v Trenčianskom, Trnavskom aj Žilinskom samosprávnom kraji.