BANSKÁ BYSTRICA – Dostupné sociálne služby, zdravotná starostlivosť, regionálna doprava a cesty II. a III. triedy patria podľa predstaviteľov iniciatívy Cesty pre Slovensko medzi oblasti, ktoré vnímajú ako kľúčové. Ich neriešením hrozí v niektorých regiónoch sociálna kríza. Uviedli to na dnešnej tlačovej besede v Banskej Bystrici regionálni politici, starostovia a primátori.
„Okrem ciest II. a III. triedy sú tu ďalšie tri zásadné rozhodujúce predpoklady pre lepšiu kvalitu života v regiónoch, ktoré majú jedno spoločné. A to, že na ne vlastnými silami v obciach, mestách a krajoch nestačíme a nebudeme stačiť,“ uviedol podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter s tým, že v prípade ich neriešenia o štyri roky nebude možné odvrátiť kolaps sociálnych služieb a zdravotnej obslužnosti. „Pretože nejde len o zdroje, ktoré sa možno nájdu, ale aj o ľudí aj infraštruktúru,“ dodal.
Počet žiadateľov o sociálnu starostlivosť už teraz presahuje zvládnuteľné kapacity v zariadeniach pre seniorov a zariadeniach špecializovanej starostlivosti. Zabezpečenie sociálnych služieb bez centrálneho systémového riešenia a bez riešenia financovania zhoršuje situáciu každým dňom, a to aj vplyvom starnutia obyvateľstva. Podľa autorov výzvy hrozí doslova humanitárny problém. „Veľmi rýchlo stúpa počet žiadateľov o takéto miesta, ktorých je nedostatok. Počty čakateľov sa pohybujú v tisíckach a ich počet neustále rastie. Ak bude trend v demografickom vývoji pokračovať spolu s terajšími možnosťami samospráv, tak o desať rokov bude na Slovensku zhruba 66 tisíc seniorov v núdzi. My vlastnými silami dokážeme poskytnúť miesto pre zhruba 45 tisíc, takže iba pre dve tretiny,“ konštatoval poslanec mesta Banská Štiavnica a poslanec BBSK Mikuláš Pál.
Ohrozená zdravotná starostlivosť
Dostupná zdravotná starostlivosť, predovšetkým zabezpečenie všeobecných a detských lekárov v mestách a obciach nie je samozrejmosťou. Dnes je už tretina lekárov v dôchodkovom veku a noví lekári neprichádzajú. Len v Banskobystrickom kraji je takto v najbližších rokoch ohrozená zdravotná starostlivosť pre viac ako 30 000 dospelých ľudí a v ostatných regiónoch je to veľmi podobné.
Treťou oblasťou je riešenie regionálnej dopravy a zjednotenie objednávania jednotlivých dopravných výkonov. „Ak majú regióny zásadne pohnúť s kvalitou a dostupnosťou regionálnej dopravy, musíme dostať možnosť objednávať výkony nielen pri autobusoch, ale aj pri lokálnych železniciach. Tak sa dá zabezpečiť racionálne využitie peňazí, kapacít a vytvoriť tak funkčný a efektívny dopravný systém tak, ako ho poznáme z vyspelej Európy,“ objasnil poslanec mesta Banská Bystrica a poslanec BBSK Martin Turčan.
Stretnutia s politickými stranami
Poslednou oblasťou, ktorú chce iniciatíva riešiť, sú cesty II. a III. triedy, kde už k čiastočnému riešeniu prišlo. Krajom však stále chýba 230 miliónov eur na dobehnutie investičného dlhu, ktorý sa hromadil desiatky rokov. Po cestách II. a III. triedy cestuje denne väčšina obyvateľov Slovenska – do práce, do školy, či k lekárovi. Riešenie nie je zďaleka natoľko náročné, ako pri inej dopravnej infraštruktúre. „Pre nás v regiónoch ide o veľkú sumu 230 miliónov eur, ale z pohľadu štátu ide o sumu zodpovedajúcu ôsmym kilometrom diaľnice,“ doplnil poslanec BBSK Branislav Hámorník.
Cieľom iniciatívy je dostať spomínané štyri témy do popredia verejnej diskusie pred parlamentnými voľbami a požiadať politikov a politické strany, aby tieto priority brali na zreteľ pri tvorbe volebných programov. Ako konštatoval podpredseda BBSK Ondrej Lunter, predstavitelia iniciatívy plánujú stretnutia s jednotlivými politickými stranami, ktoré majú podľa aktuálnych prieskumov šancu dostať sa do parlamentu vo februárových voľbách.
Iniciatíva Cesty pre Slovensko pôvodne vznikla v minulom roku, aby upozornila na problémy na cestách II. a III. triedy. V súčasnosti komunikuje aj ďalšie problémy regiónov, pričom je otvorená pre starostov a primátorov z celého Slovenska.