Regióny Banská Bystrica Lučenec

Čistota, pol života. Novohradskí poľovníci sa stretli s úplným opakom

Zdroj: polovnickakomora.sk

LUČENEC – Členovia poľovníckych združení Grúň Divín a Tuhár v okrese Lučenec zorganizovali počas soboty (24. 4.) individuálny zber odpadu a zapojili sa tak do tretieho ročníka výzvy Slovenskej poľovníckej komory. Spoločne s dobrovoľníkmi vyzbierali takmer päť ton odpadu, informovala za komoru Martina Hustinová.

 

V oboch obciach sa na zbere odpadu zúčastnilo približne 50 ľudí, a to najmä poľovníkov, ich rodinných príslušníkov, urbárnikov a turistov. V Divíne sa akcia zamerala najmä na zber plastového odpadu, ktorí dobrovoľníci priamo na mieste i separovali. „Najviac odpadu tvorili plastové fľaše a plechovky, ktoré sa vyskytovali hlavne pri hlavných cestách, odpočívadlách, ale aj v riečiskách potokov, alebo boli len tak pohodené v lese,“ priblížila Hustinová.

V obci Tuhár organizovali členovia poľovníckeho združenia akciu väčších rozmerov zameranú na zber odpadu prvýkrát, pripojili sa k nim aj členovia Klubu slovenských turistov Bralo Tuhár. Okrem bežného odpadu spoločne zozbierali aj voľne vyhodené staré televízory, pneumatiky, stavebný či železný odpad.

Počas jedného dňa sa v oboch obciach podarilo vyzbierať viac ako tri tony komunálneho odpadu, jednu tonu plastov, 300 kilogramov skla, desiatky pneumatík a starých elektrospotrebičov, čo spoločne predstavovalo takmer päť ton odpadu.