Deťom na onkológii spríjemňuje pobyt v nemocnici nový kinosystém

BANSKÁ BYSTRICA – Malí pacienti na onkologickom oddelení Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici majú od júna novú knižnicu zaplnenú knihami a kvalitný kinosystém, ktorý im vynahradí zážitky z premietania filmov v kine. Zabezpečilo to občianske združenie (OZ) Svetielko nádeje vďaka startlabovej kampani.

Svetielko nádeje, ktoré pôsobí na klinike pediatrickej onkológie a hematológie, rozbehlo kampaň v polovici apríla. „Namiesto požadovaných 15.000 eur sa navyše podarilo vyzbierať 15.330 eur, čo znamená, že môžeme pre deti zabezpečiť aj rôzne ďalšie knihy, kreatívne a fyzioterapeutické pomôcky,“ konštatovala Jozefa Pevčíková zo združenia. Teraz majú deti hospitalizované na oddelení možnosť získať podobné zážitky ako ich zdraví rovesníci, teda navštíviť knižnicu, pozrieť si film v kine alebo ísť na koncert.

„Napriek tomu, že detskí onkologickí pacienti fungujú počas hospitalizácie v obmedzenom režime, v cudzom prostredí a bez svojich známych či kamarátov, nechceme, aby mali pocit, že sa ich svet zmenšil na rozmery nemocničnej izby. Hoci sa môže zdať, že ide o maličkosti alebo nepodstatné veci, ich dobrá nálada a psychická pohoda je počas náročnej liečby veľmi dôležitá,“ zdôraznila Pevčíková s tým, že OZ ďakuje verejnosti za podporu malých „bojovníkov“.

Viac o téme: Banská Bystrica, Detská onkológia, kinosála

Súvisiace články