Regióny Banská Bystrica

DOBRÁ SPRÁVA Radvanský jarmok sa po ročnej pauze opäť uskutoční!

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Martin Palkovič

BANSKÁ BYSTRICA – Po ročnej pauze spôsobenej pandémiou nového koronavírusu sa v Banskej Bystrici uskutoční 363. Radvanský jarmok, ktorý sa začína v piatok (10. 9.) a potrvá do nedele (12. 9.). Je zameraný na včelárstvo, mágiu a ľudové liečiteľstvo. Informovala o tom Zdenka Marhefková, hovorkyňa banskobystrického primátora.

 

Stánky umiestnené na Námestí SNP, v Dolnej ulici a okolí Barbakanu, ponúknu ľudovo-umelecké výrobky. Návštevníci si v nich zakúpia rôzne včelie produkty, ľanové krojované košele, drevené sudy, korytá, varešky, zdobené medovníky, rezbárske výrobky, šperky, hrnčeky či džbány.

“V tomto roku z dôvodu dodržania epidemických opatrení nezabezpečujeme stánky s občerstvením ani zábavné atrakcie. O tradičné jarmočné dobroty sa postarajú kamenné prevádzky,” konštatovala Marhefková.

Mesto rozmiestnilo kultúrny program jarmoku do viacerých lokalít centra. Hlavným dejiskom otváracieho ceremoniálu a atraktívnych koncertov či folklórnych vystúpení bude areál Múzea SNP.

“Aby sme dodržali všetky opatrenia, hlavný kultúrny program sústreďujeme do areálu Múzea SNP, kde bude počet vstupov limitovaný. Keďže ide o charakter hromadného podujatia, musíme dodržať potrebné protipandemické opatrenia stanovené hlavným hygienikom. Nosenie ochranných rúšok bude povinné počas celého podujatia. Verím, že sa budeme správať zodpovedne,” zdôraznil primátor Ján Nosko.

Jarmok prinesie niekoľko noviniek

“V okolí Barbakanu v spolupráci so Strednou odbornou školou Pod Bánošom v Banskej Bystrici bude včelárska dedinka s pozorovacím úľom s komínom. Drevorezbár poukáže na odkaz tradičných remesiel v dreve s tematikou včelárstva a originálna bude i maringotka s úľmi. Návštevníci uvidia tiež výstavu funkčných replík banských strojov, ku ktorým tento rok pribudne ručne ovládaný výťah,” dodala Lýdia Baranová z oddelenia kultúry magistrátu.

Radvanský jarmok uzavrie pre motoristov niektoré ulice v centre mesta. Od piatka 6.00 h do nedele 17.00 h sa to týka Kapitulskej ulice a Národnej ulice. Obmedzenia dopravy musia motoristi očakávať aj na Bakossovej ulici, a tiež Lazovnej a Dolnej vrátane parkovania.