Regióny Komunálne voľby Voľby do VÚC Voľby 2022 Banská Bystrica Top

Dostávali STOVKY EUR na hodinu! VIEME, KTO sa takto neuveriteľne „NABALIL“: Pre šafárenie prišiel kraj o balík peňazí

Ilustračná foto. ZDROJ: FB/Polícia Prešovský kraj

BANSKÁ BYSTRICA – Obrovský spor, kvôli ktorému sa množstvo ľudí nemohlo niekoľko dní dostať do práce, sa ani po niekoľkých rokoch neuzavrel. Kandidáti na post župana Banskobystrického samosprávneho kraja to povedali na rovinu. Podľa nich išlo o nezmyselný spor, na ktorom sa obohatili najmä právnici. Tí mali podľa Adriána Polónyho dostávať neuveriteľných 230 eur na hodinu.  

 

Súdny spor Banskobystrického samosprávneho kraja so SAD Zvolen, ktorá dlhodobo zabezpečuje pravidelnú prímestskú dopravu na takmer 70% územiach Banskobystrického samosprávneho kraja, sa začal ešte v septembri v roku 2018. Kraj sa vtedy ohradil, že odmietajú platiť dopravcom zabezpečujúcim prímestskú autobusovú dopravu za zmluvy, ktoré podpísal bývalý župan Marian Kotleba. Konkrétne išlo o dodatky so SAD Lučenec a SAD Zvolen, ktoré predlžovali zmluvy na päť rokov. Podľa Lunterovho úradu boli v rozpore so zákonom.

Hoci Okresný súd v roku 2021 rozhodol, že dodatky k zmluve boli prijaté v rozpore so zákonom, následne sa posudzovania ujal Krajský súd. Ten v tejto veci rozhodol, že súdy nemôžu posudzovať zákonnosť zmlúv, pokiaľ nevznikla finančná škoda. Podľa Ondreja Luntera, podpredsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, bol týmto rozhodnutím celý spor ukončený.

Ondrej Lunter. ZDROJ: TASR/Ján Krošlák

Adrian Polóny, kandidát na župana Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý sa momentálne považuje za favorita volieb a je predsedom predstavenstva SAD Zvolen, však poznamenal, že spor nie je ani zďaleka na konci. “Spor bude pokračovať, ale v iných žalobách, ktoré vlastne sú z toho nadvezné,” uviedol v relácii RTVS.

Dopravný analytik v tom má jasno! Bol to nezmysel

Celý súdny spor, ktorý stál Banskobystrický kraj nemalé peniaze, bol podľa dopravného analytika a kandidáta na banskobystrického župana Mareka Modranského, úplným nezmyslom. “Ísť do tohto sporu s dopravcami bol absolútny nezmysel a bolo to absolútne zbytočné. Zastavil sa akýkoľvek pokrok v kraji, pretože keď sa vrátime 5 rokov dozadu, tak práve Lunterovci nasľubovali, že tu bude prekvitať verejná doprava, že tu bude fungovať integrovaná doprava. Neposunuli sme sa ani o milimeter,” poznamenal v diskusnej relácii RTVS .

Marek Modranský. ZDROJ: TASR/Ján Krošlák