Regióny Banská Bystrica

Fiľakovo v roku 2021 plánuje obnovu chodníkov v cintoríne i oplotenie parku

Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

FIĽAKOVO – Rekonštrukcia chodníkov v cintoríne a oplotenie mestského parku sú dva z investičných plánov, ktoré si na aktuálny rok vytýčila samospráva Fiľakova v okrese Lučenec. Informoval o tom primátor Attila Agócs, podľa ktorého na ne mesto v rozpočte vyčlenilo z vlastných zdrojov zhruba 189-tisíc eur.

 

 „V posledných rokoch sme sa sústredili na projekty, na ktoré bolo možné získať dotácie. Keďže sa nám v roku 2020 podarilo dokončiť v podstate všetky začaté veľké projekty, v aktuálnom roku sa zameriame na také, na ktoré nie je možné získať dotácie,“ vysvetlil Agócs. Dodal, že ako najproblematickejšiu vyhodnotilo vedenie mesta bezpečnosť v mestskom parku a stav chodníkov v cintoríne. Ich rekonštrukcia bola plánovaná už na rok 2020, avšak pre koronakrízu ich samospráva presunula na tento rok.

Podľa primátora plánujú zrekonštruovať novým asfaltovým povrchom všetky chodníky v starej časti cintorína vrátane príjazdovej cesty od parkoviska k domu smútku. „Okrem toho komplexne zrekonštruujeme vstup pre peších, ktorý je dnes v dezolátnom stave,“ ozrejmil s tým, že celkovo vyasfaltujú vyše 2300 štvorcových metrov plôch, obnovia schody, namontujú zábradlia a tiež oplotenie.

Druhý projekt, teda oplotenie mestského parku, má podľa Agócsa vyriešiť problém s nočným vandalizmom a združovaním sa neprispôsobivých obyvateľov i mládeže v tomto priestore.

„Viedli sme dlhé diskusie, ako tento problém vyriešiť. Dospeli sme k záveru, že najefektívnejšie bude park ohradiť a na noc zatvárať tak, ako je to v mnohých iných mestách,“ vysvetlil primátor s tým, že oplotenie bude dlhé približne 1,4 kilometra a zo strany od Ulice SNP bude postavené z kovaných dielcov s murovanými stĺpmi, aké sa tam nachádzali v minulosti. Zvyšok oplotenia majú tvoriť plotové dielce.