Regióny Banská Bystrica Detva

Folklórne slávnosti pod Poľanou nebudú ani tento rok

Zdroj: TASR / Silvia Tannhauserová

DETVA – Letné Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve nebudú ani tento rok. „V súčasnosti je pandémia nového koronavírusu na ústupe. Napriek tomu iba málokto predpokladá, že sa v krátkom čase vrátime do takého stavu, v ktorom bude možné organizovať hromadné podujatia bez rozsiahlych obmedzení,“ informuje mesto Detva na svojej oficiálnej webstránke.

 

Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve, ktoré patria medzi najväčšie a najnavštevovanejšie folklórne festivaly na Slovensku, sa pre šírenie nového koronavírusu neuskutočnili ani vlani. Samospráva ďalej pripomína, že do úvahy už neprichádza ani náhradný termín slávností. Jubilejný 55. ročník sa tak podľa primátora znovu presúva, tentoraz na rok 2022. Mal by to byť druhý júlový víkend (8. – 10. 7.). Program pripravený pôvodne na rok 2020 a s úpravami na rok 2021 sa tak presunie na budúcoročné slávnosti. „Nechceme ohroziť zdravie a životy obyvateľov nášho mesta a účastníkov slávností,“ uvádza primátor mesta Ján Šufliarský na webstránke.

Prvý ročník Podpolianskych folklórnych slávností, v súčasnosti Folklórnych slávností pod Poľanou, sa uskutočnil v priestoroch detvianskeho kúpaliska “Štrand” v roku 1966. V roku 1967 sa slávnosti presunuli do priestorov súčasného amfiteátra, kde bolo najskôr jednoduchšie javisko a hľadisko. Väčšia scéna súčasného amfiteátra je v Detve od roku 1976.