Regióny Banská Bystrica Banská Štiavnica

FOTO Poznáte tieto historické predmety? Môžete ich výnimočne vidieť v Múzeu vo Svätom Antone

Na snímke Múzeum vo Svätom Antone. Zdroj: TASR/Jana Vodnáková

SVÄTÝ ANTON – V Múzeu vo Svätom Antone sa rozhodli verejnosti priblížiť predmety, ktoré naši predkovia v minulosti bežne používali, no časom ich úžitkové vlastnosti zanikli a súčasná generácia ich už nepozná. Z depozitárov vytiahli predmety ako epergné, bourdalou či rôzne pľuvadlá, aby ich návštevníkom priblížili počas sobotňajších (18. 5.) večerných prehliadok v rámci podujatia Noc múzeí a galérií.

Ako priblížila Michaela Terenová z oddelenia marketingu Múzea vo Svätom Antone, počas troch večerných prehliadok naplánovaných o 19.00, 19.30 a 20.00 h sprievodca podrobnejšie priblíži viaceré zbierkové predmety, o ktorých mnohí ani netušili, že boli v minulosti používané. “Mnohé z nich sú počas roka uložené v depozitároch. Ide napríklad o bourdalou, epergné, kratiknôt, bidet, termotaniere, vyzuvák čižiem, pľuvadlá a rôzne kuchynské pomôcky,” uviedla Terenová.

Na snímke replika korunovačných šiat rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety Bavorskej, známej pod prezývkou Sisi a replika uniformy rakúskeho cisára Františka Jozefa I. Zdroj: TASR/Jana Vodnáková

Na prehliadkovej trase návštevníci uvidia aj repliku korunovačných šiat rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety Bavorskej, známej pod prezývkou Sisi, a repliku uniformy rakúskeho cisára Františka Jozefa I. Atmosféru na nádvorí kaštieľa dotvorí historická hudba v podaní hudobníkov skupiny Prastrom.

Na snímke vyzuvák čižiem, ktorý bol kedysi praktickým pomocníkom. Zdroj: TASR/Jana Vodnáková