Regióny Banská Bystrica Revúca

Hradné hry na Muráni prinesú predstavenia sokoliarov, šermiarov i kaukliarov

Ilustračné foto Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

MURÁŇ – Na hrade Muráň v okrese Revúca sa i tento rok uskutočnia tradičné Muránske hradné hry. Na návštevníkov budú v sobotu (15. 6.) čakať predstavenia sokoliarov, šermiarov i kaukliarov, pripravené sú aj sprievodné aktivity vrátane stredovekej gastronómie. Na svojej oficiálnej webovej stránke o tom informovala Správa Národného parku (NP) Muránska planina, ktorá je spoluorganizátorom podujatia.

Tohtoročné Muránske hradné hry odštartujú o 10.00 h na Veľkej lúke prezentáciou stredovekých remesiel a trhom regionálnych produktov. Nachádzať sa tu bude aj historický tábor delostrelcov, pripravené budú takisto ochutnávky tradičnej stredovekej gastronómie či historických vín.

Hlavný program podujatia sa na nádvorí Muránskeho hradu začne krátko po poludní. “Atmosféru stredoveku navodí svojím šermiarskym vystúpením Skupina historického šermu Berezun z Brezna, ktorá program otvorí. Od 14.00 h nádvorie ovládnu kaukliari, ktorí aj v stredoveku na hradoch, v mestách i dedinách svojimi vystúpeniami bavili šľachtu i pospolitý ľud,” priblížili organizátori s tým, že hlavný program uzavrú sokoliari s dravcami.

Súčasťou hradných hier na Muránskom hrade budú aj environmentálne aktivity v podaní pracovníkov národného parku či pasovanie detí za rytierov a dvorné dámy. Pre návštevníkov je pripravená aj kyvadlová doprava z obce Muráň na Veľkú lúku, verejnosť môže svoje vozidlá zaparkovať v Muráni na veľkokapacitnom parkovisku pri futbalovom ihrisku.

Hradné hry sa na Muránskom hrade konajú od roku 2004, vlani prilákali rekordných vyše 660 návštevníkov. Podujatie organizujú obec Muráň, Správa NP Muránska planina, občianske združenie Partnerstvo Muránska planina – Čierny Hron a Oblastná organizácia cestovného ruchu Gemer.