HRÔZA v banskobystrickej nemocnici! Covidových pacientov premiešali s ostatnými

BANSKÁ BYSTRICA – V banskobystrickej fakultnej nemocnici riešia vážny problém. Stará budova, v ktorej sú hospitalizovaní pacienti s koronavírusom, je v havarijnom stave. Silné dažde im navyše skomplikovali situáciu natoľko, že infikovaných ľudí museli presťahovať do inej budovy medzi ďalších pacientov. O hroznom stave zariadenia prehovorila pre Zoznam.sk čitateľka Ivana.

 

Keď Ivana vstúpila do budovy zostala stáť ako prikovaná. Na nemocnicu v dobrom vôbec nespomína. Dokonca tvrdí, že kvôli zlej zdravotnej starostlivosti jej tam v januári zomrela mama. ,,Bolí ma srdce, keď si na to spomeniem. Sa čudujem, že sa táto nemocnica doteraz ešte nezrútila. Ak sa dá vôbec hovoriť o nemocnici. Musíte uznať, že už na pohľad vyzerá hrozne. Až som sa zhrozila, keď som tam prišla. Prvý a poslednýkrát Ďakujem.‘‘

Banskobystrická nemocnica je v devastovanom stave. Aktuálne kvôli vytopeniu rieši ďalší problém. Nehovoriac o tom, že starý nemocničný areál bol už predtým takpovediac na zbúranie. Tohto týždňové extrémne zrážky spôsobili výpadok elektriny a kúrenia. A tu všetka sranda končí. Keďže v budove sídlilo oddelenie infektológie, muselo zastaviť svoju činnosť. Na rad totiž prišlo sťahovanie do nového nemocničného areálu. ,,Infektologickým ambulanciám budú dočasne vyhradené priestory na Oddelení urgentného príjmu. Pacienti budú umiestnení na Oddelení pneumológie a ftizeológie, kde sú reprofilizované lôžka pre pacientov s Covid-19,‘‘ informovala nemocnica. Oddelenie sa po odstránení škôd vráti do starej budovy. V novej nemocnici totiž nemajú dostatočné kapacity.

 

Oddelenie presťahovali do novej budovy. Zdroj: TASR / Dušan Hein

Beh na dlhé trate

Nemocnica hovorí doslova o šťastí, pretože v čase vrcholu pandémie mali na oddelení hospitalizovaných aj 50 pacientov naraz. Keďže sa stav s ochorením zlepšuje, presúvali tak iba osem pacientov s ochorením Covid- 19 a dvoch postcovidových. Situácia je napriek tomu alarmujúca. Zoznam.sk sa preto pýtal hovorkyne nemocnice, čo bude ďalej. ,,Oddelenie sídli v budove so značne opotrebovanou infraštruktúrou s potrebou zásadných investícií.  Zlý technický stav priestorov, v ktorom sídli strategické infektologické pracovisko pre celý banskobystrický kraj, je dlhodobou záležitosťou, ktorou sa zaoberalo už viacero vedení nemocnice,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

V hre je aj možné úplné presťahovanie oddelenia do novej nemocnice, no zatiaľ o žiadnom zásadnom kroku nehovoria. ,,Vzhľadom na vzniknutú situáciu s ohľadom na to, akým dôležitým pracoviskom sa ukázala byť infektológia počas pandémie aj výrazne opotrebenú infraštruktúru, vnímame tému riešenia otázky vybudovania a presťahovania odboru infektológie do novej nemocnice ako vysoko aktuálnu,“ dodala Maťašeje. Na oddelenie boli dokonca v čase pandémie prevážaní pacienti s Covid-19 z nemocníc z celého kraja.

Infektológia prijímala covidových pacientov z celého kraja. Zdroj: TASR / Ján Krošlák

Je tu šanca?

Oddelenie infektológie je jedným z dvoch v celom Banskobystrickom kraji. ,,Avšak svojou kapacitou a rozsahom poskytovanej starostlivosti v odbore infektológia je jediným v kraji,‘‘ dodala nemocnica. V máji minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský diskutoval s vedením nemocnice o jej budúcej obnove. V tejto súvislosti sme preto oslovili aj rezort zdravotníctva. O aktuálnom vytopení budovy vedia, no to, či sa vrhnú s nemocnicou na rekonštrukciu starej budovy je zatiaľ stále otázne. ,,Ministerstvo zdravotníctva uvedenú problematiku pozorne vníma a v prípade potreby budeme hľadať riešenia, ako nemocnici pomôcť,“ uviedla pre Zoznam.sk hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

 

Minister zdravotníctva s nemocnicou diskutoval o rekonštrukcii. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Mohlo by vás zaujímať:

Viac o téme: dážď, Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta, koronavírus, kritický stav, kúrenie, nová budova, obnova, oddelenie infektológie, pacient, počasie, presťahovanie, rekonštrukcia, sídlo, vytopenie

Súvisiace články