Regióny Banská Bystrica Top

AKTUÁLNE Už o CHVÍĽU u nás udrú SILNÉ BÚRKY s KRÚPAMI! Hrozia veľké ŠKODY: Vieme, kde presne

Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk
Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk

BANSKÁ BYSTRICA – Intenzívne búrky vo štvrtok popoludní môžu opäť ohroziť viaceré okresy na strednom Slovensku, najmä v Banskobystrickom kraji. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti. Pre okresy Banská Bystrica, Zvolen a Detva platia výstrahy druhého stupňa.

 

V trojici okresov je zvýšená pravdepodobnosť výskytu silných búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 30 až 50 milimetrov za 30 minút a s nárazmi vetra 65 až 75 kilometrov za hodinu a s krúpami. “Výskyt sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ich intenzita je nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia materiálnych škôd je vysoká. Predstavujú veľké nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, môžu byť obmedzené až znemožnené ľudské aktivity a pohyb osôb,” uviedol SHMÚ.

Na Slovensku platia výstrahy. ZDROJ: SHMÚ

Intenzívny dážď môže podľa SHMÚ vyvolať prechodný výrazný vzostup vodných hladín a rozvodnenie malých tokov a suchých korýt. Môže dôjsť k povodňovým úkazom mimo tokov (stekanie vody zo svahov, zosuv svahov, bahnotok s kamením, zatopenie pivníc a suterénov, podchodov, podjazdov, podmytie cestnej komunikácie).

Silný vietor a krúpy

Silný vietor môže spôsobiť škody na vegetácii, lesoch, na budovách, elektrickom vedení a ďalších objektoch. “Lietajúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie. Popadané stromy alebo iné nahromadené škody môžu obmedziť až paralyzovať dopravu,” doplnili zo SHMÚ.

Konečne! Už aj SLOVÁCI budú PRACOVAŤ iba 4 DNI v týždni: Vieme odkedy a koho sa to týka

Krúpy môžu poškodiť vegetáciu, väčšie krúpy môžu poškodiť strechy, skleníky, automobily. Súvislá vrstva krúp na komunikácii môže prechodne obmedziť cestnú premávku.

V ostatných okresoch Banskobystrického kraja, s výnimkou okresu Žarnovica, platia počas štvrtkového popoludnia výstrahy prvého stupňa pred búrkami.

Meteorológovia tvrdia, že práve na strednom Slovensku ide o tretí deň za sebou s intenzívnymi búrkami. “A v piatok (26. 5.) bude ďalší,” doplnil SHMÚ. Cez víkend sa už má podľa SHMÚ vzduchová hmota definitívne vymeniť a búrky nehrozia.