Regióny Banská Bystrica Brezno Top

HROZBA SOCIÁLNYCH SIETÍ Príbeh chlapca, ktorý sa môže stať aj vašim deťom

Zdroj: pixabay.com

BANSKÁ BYSTRICA – Podvodníci na každom rohu. Od ľudí sa snažia vylákať peniaze, citlivé údaje či intímne fotografie. Pandémia im navyše otvorila brány do sveta sociálnych sietí. Ľudia odtrhnutí od bežného života sa zrazu mohli s hocikým porozprávať. Nevinný kontakt sa ale zrazu zmenil na nočnú moru. Podvodníci to skúsili aj na Mareka z Jasenia.

 

Súčasťou podvodných konverzácií sa stal Marek, ktorý ale nestratil hlavu. Dievčatá mu posielali intímne fotografie. Na oblátku pýtali aj fotografie od neho. Podobné snímky mu prišli aj od mužov vo vyššom veku. ,,Pre mňa to je správanie hodné ,,chorého” človeka. Nepríde im to hlúpe, aj keď to hlúposť je. Pomenoval by som to ako neváženie si vlastného tela,‘‘ povedal Marek. Dôležité je si uvedomiť aj to, že fotografie nemusia posielať práve tí, ktorí na nich sú. Keď mu dorazila správa od podvodníka, snažil sa ju neignorovať. Práve naopak, pýtal sa, prečo to robí. Na odpoveď čakal márne. ,,Väčšina podvodníkov boli manipulátori. Je to viac než desivé, že niekto obchoduje s dievčatami či chlapcami takýmto štýlom,‘‘ zdôraznil Marek. Z mnohých konverzácií hneď na začiatku cítil, že sa neprišli iba porozprávať. Ak im položil otázku, ignorovali ho. Taktiež ich prezradili umelecké fotografie, ktoré od bežných fotiek z mobilu okamžite rozoznal.

Netreba zabúdať na to, že čo sa raz dostane na internet, tak tam aj ostane. Preto môže byť napríklad nebezpečné aj posielanie intímnych fotiek z vlastnej iniciatívy. Marek opísal skúsenosť, kedy mu napísalo iba 10-ročné dievča, ktoré mu chcelo poslať svoje fotografie. ,,Myslenie, ktoré dané dievčatá majú v takom veku je neadekvátne. Myslím, že každý človek by si mal uvedomiť svoje správanie a rozmyslieť si, komu posiela svoje fotky čohokoľvek,‘‘ uviedol Marek.

Ohodnoť mi babu

Dokonca si spomína na rozhovor s jedným chlapcom. Ten mu chcel poslať fotku priateľky, aby mu ju ohodnotil. ,,Tu sa mi už rozum zastavil, snažil som sa pochopiť, prečo ako človek by si to robil. Najviac, asi ľutujem niektorých rodičov, ktorí nevedia, že to ich deti robia,‘‘ dodal Marek.

 

Intímne fotografie posielajú aj maloletí. Zdroj: pixabay.com

Zahladenie stopy

Koronavírus podvodníkom praje. Svoje o tom vie aj polícia. V poslednom období najmä muži nadväzujú kontakty s atraktívnymi ženami. Ženy zase lákajú ,,vojaci na misii‘‘ či pohľadní ,,neurochirurgami‘‘. Ako tomu hovorí polícia – láskam cez internet – pandémia doslova otvorila dvere. Podvodníci tak získavajú citlivé údaje či intímne fotografie. Netreba však zabúdať na to, že cieľom nie je nič iné, iba z vás urobiť obeť podvodu. Nehovoriac o vydieraní. Na prvý pohľad nevinné písanie sa môže skončiť vylákaním peňazí či zneužitím.

Polícia v takomto prípade radí, ako sa brániť voči podvodom.

  • ak osobu nepoznáte aj zo skutočného života, tak si ju za priateľa nepridávajte
  • neznáme zahraničné profily rovno blokujte
  • podvodníka môže prezradiť zlá gramatika, najmä zahraniční podvodníci využívajú prekladač
  • nikdy neposielajte intímne fotografie, môžu sa šíriť po internete bez toho, aby ste o tom vedeli
  • ak vás cudzia osoba žiada o peniaze, zrejme ide o podvod, peniaze neposielajte

Muži zákona vyzývajú, ak sa stretnete s podobným problémom, podajte trestné oznámenie. Je dôležité, aby ste mali čo najviac dôkazov. Ako pomoc poslúžia uložené správy, prípadne snímky obrazovky. ,,Rozumieme, že je nepríjemné, ak vašu komunikáciu bude čítať vyšetrovateľ, ale je dôležitá ako dôkaz. Podvodníkovi neoznamujte, že idete na políciu, mohol by po sebe ,,zahladiť stopy,‘‘ upozorňuje polícia.

 

Podvodníci to na ženy skúšajú láskou. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: