Regióny Banská Bystrica Prešov Detva Top

JEDEN ZASTRELENÝ, DRUHÝ ZREJME OTRÁVENÝ Za 24 hodín našli dva mŕtve medvede

DÚBRAVY, ZADNÁ SUCHÁ – Ide o pytliacke útoky? Alebo už ľudia stratili trpezlivosť? Situácia s medveďmi na Slovensku sa vymyká kontrole. V priebehu 24 hodín našli na dvoch rôznych miestach dve mŕtve telá najväčšej slovenskej šelmy. 

 

V utorok podvečer zamestnanci Správy Národného parku Muránska Planina dostali správu, ktorá ich okamžite postavila na nohy. Turisti in totiž nahlásili, že v regióne objavili mŕtve telo približne šesťročného 200-kilogramového medvedieho samca. Nachádzalo sa v Zadnej Suchej v doline Trsteník iba štyri metre od vyznačeného turistického chodníka. “Privolaný veterinárny lekár zviera obhliadol a zistil, že nemalo žiadne vonkajšie zranenia – na tele neboli viditeľné stopy po nábojoch, ani po boji s iným medveďom. Lekár preto odobral biologické vzorky, ktoré v súčasnosti preverujú laboratóriá,” Analýza vzoriek preukáže, či zviera nezomrelo následkom otravy.

TVRDÁ KRITIKA Medvede stratili plachosť: Na Slovensku ich máme 3-násobne viac ako je únosné

 

Medvede nevyhľadávajú už len odpadky. Trúfnu si aj na iné domáce zvieratá.
Zdroj : TASR / Milan Kapusta

V prípade, že by sa ako príčina smrti potvrdila otrava, orgány činné v trestnom konaní začnú trestné stíhanie vo veci zločinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov, ale aj možného zločinu nedovolenej výroby a držania vysoko rizikových chemických látok a vysoko rizikových biologických agensov a toxínov a prečinu pytliactva. V takomto prípade by páchateľovi hrozil trest odňatia slobody na jeden až šesť rokov.

POZOR! V okolí Pezinka je medveď: Nebojte sa, má dosť potravy… Odkazujú z mesta.

 

Druhého medveďa zastrelili

Neprešiel ani jeden deň a ľudia v obci Dúbravy spozorovali telo ďalšieho nevládneho tvora. Telo desaťročnej 110-kilovej medvedice ležalo priamo uprostred dediny pri kontajneri. K nájdenému nehybnému zvieraťu privolali štátnu ochranu lesov, políciu a aj veterinárnu správu. Ako pre zoznam.sk potvrdil referent poľovníctva Ján Nôžka: “V jej tele lekár objavil projektil. Možno nešlo o pytliakov, skôr si myslím, že niekto z ľudí stratil trpezlivosť” povedal Nôžka s tým, že vie, že majú v obci s medveďmi enormné problémy. Medveďe tam ničia tamojším ľuďom všetko, čo im príde do cesty. “Konkrétna samica spáchala škodu na kukuričných poliach, usmrtila jahňa a pri jej nájdení bola celá dolepená od medu. Domácim chovateľom včiel taktiež zničila niekoľko úľov,” uzavrel pre zoznam.sk Nôžka.

Úmrtiami oboch medveďov sa už zaoberajú policajti.

Ľudia neverili vlastným očiam, keď uvideli telo mŕtvej medvedice.
Zdroj: FB LESY Slovenskej republiky

Medvedica stratila prirodzenú plachosť: Usmrtili ju. Čo sa stane s mláďatami?

ZÁSAHOVÝ TÍM V AKCII Museli zabiť medvedicu

ŠOKUJÚCE správanie turistov v Tatrách! Z medveďa si urobili atrakciu