Regióny Banská Bystrica

K petícii sa pridávajú aj osobnosti. Múzeum SNP chcú pod ministerstvom kultúry

Zdroj: TASR / Ján Krošlák

BANSKÁ BYSTRICA – Viac ako 5000 podpisov má petícia za zachovanie Múzea SNP v Banskej Bystrici pod Ministerstvom kultúry SR. Okrem bežných ľudí ju za asi dva týždne trvania podpísalo aj približne 200 osobností kultúry, historikov, politikov či členov odbojových zväzov a združení.

“Podpísali ju tiež skoro všetci profesori, ktorí pôsobia na katedrách dejín slovenských univerzít. Z politickej sféry napríklad Peter Weiss či Pavol Demeš,” uviedol riaditeľ múzea Stanislav Mičev. Za múzeum sa postavili aj predstavitelia mesta Banská Bystrica, Zväzu múzeí na Slovensku či Zväzu protifašistických bojovníkov.

Petíciu chce vedenie múzea už v najbližších dňoch zaslať ministerke kultúry, ministrovi obrany, všetkým trom najvyšším ústavným činiteľom a tiež všetkým poslancom. “Okrem fašistov v parlamente, tým to posielať nebudeme,” podotkol Mičev.

Podľa riaditeľa ide o silný hlas ľudí, ktorí čosi vo svojich odboroch znamenajú. “Ak sa nebude rešpektovať hlas odbornej verejnosti, tak rozhodnutie našich nadriadených nebudeme chápať ako demokratické,” zdôraznil. “Bol by som rád, keby pani ministerka kultúry predstavila tých odborníkov, ktorí ju k takémuto kroku doviedli,” dodal.

Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO) podpísala začiatkom mája s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) memorandum o spolupráci, ktorého cieľom je koordinácia krokov pri zmene zriaďovateľa Múzea SNP. Novým by sa malo stať Ministerstvo obrany SR a jeho Vojenský historický ústav.

Vedenie múzea však s týmto krokom od začiatku nesúhlasí. Ako Mičev povedal, Milanová doteraz oficiálne múzeum o tomto kroku neinformovala. Múzeum tiež žiada, aby predtým, ako malo k takémuto kroku vôbec dôjsť, prebehla odborná diskusia.

Ministerka kultúry aj napriek nesúhlasu vedenia múzea trvá na svojom rozhodnutí, pričom hovorí, že ide o logické spojenie dvoch inštitúcií, ktoré sú svojím odborným zameraním veľmi blízke.