Regióny Banská Bystrica Žiar nad Hronom Top

KATASTROFA na Hrone: Je to horšie, ako si všetci mysleli

Zdroj: FB / Polícia SR - Banskobystrický kraj

ŽIAR NAD HRONOM – Len pred pár týždňami otriasla Slovenskom obrovská katastrofa, ktorá nemá za posledné desaťročia obdobu. Uhynuté ryby z Hronu odstraňovali ľudia niekoľko dní. Rybári však varujú! Je to horšie, ako všetci predpokladali.

 

Apokalypsa na Hrone je najhoršou ekologickou katastrofou za posledných 30 rokov. Príčinou tejto tragédie bol únik digestátu z bioplynovej stanice v obci Budča v okrese Zvolen. „V dôsledku silnej búrky v okolí Budče došlo k padnutiu stromu, čo spôsobilo poškodenie vaku, ktorý spoločnosť Bioplyn Budča používa na uskladnenie digestátu. Roztrhnutie vaku spôsobilo únik digestátu v objeme približne 400 kubických metrov do Bienskeho potoka a následne do vodného toku Hron,“  potvrdil to pre TASR Vasili Repela, konateľ spoločnosti Bioplyn Budča.

Fotografie nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Zdroj: FB / Polícia SR – Banskobystrický kraj

V úseku od Budče po Jalnú akoby život v jednom okamihu úplne skončil. Ľudia vyťahovali zdochnuté ryby niekoľko dní. „A tam to určite neskončí! Smrť sa bude šíriť dole tokom. A kde to až skončí je v súčastnej situácii len ťažko odhadnuteľné. Niekedy smrť sprevádzajú bolestivé stony a srdcervúce zvuky. Teraz to bolo bolestivé ticho, nikde ani náznak života, len ticho tečúca smrtiaca tekutina!“ uviedli to rybári na sociálnej sieti.

Prišlo však k najhoršiemu. „Dnes prebehol v Žiari nad Hronom ichtyologický prieskum zasiahnutého úseku Hrona ekologickou katastrofou. Prieskum prebehol na viacerých lokalitách a výsledky sú viac než katastrofálne! Okrem toho, že na daných úsekoch sa odlovilo len pár kusov rýb, došlo aj k ďalšiemu závažnému zisteniu,“ na túto katastrofu upozornil na sociálnej sieti Slovenský rybár Patrik Kuvik.

Zdroj: FB / Polícia SR – Banskobystrický kraj

Ako tiež dodal, uhynuli všetky bentické bezstavovce, čo znamená, že v Žiari nad Hronom ostali len holé skaly. Ryby tam nemajú žiadnu prirodzenú potravu. Je teda otázne, kedy by mohlo dôjsť k opätovnému návratu Hronu do normálu. Rybári si na tomto úseku tak skoro nezachytajú.

Minister životného prostredia Ján Budaj už zriadil tím, ktorí má na starosti záchranu Hrona. Cieľom tohto tímu „Oživenie rieky Hron“ „je dohliadať na realizáciu opatrení, ktoré prispejú k obnove života v rieke po ekologickej havárií. Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) pripravuje metodiku pre komplexné kontroly všetkých bioplynových staníc,“ uvádzajú kompetentní z ministerstva životného prostredia.

Zdroj: FB / Polícia SR – Banskobystrický kraj

Minister tiež avizuje program na revitalizácie vodných tokov Slovenska. „V rámci ktorého určí podmienky a postupy prác na obnovu voľne tečúcich úsekov vodných tokov a revitalizáciu v minulosti zregulovaných úsekov. Namiesto devastácie slovenských riek prispejeme k ochrane pred povodňami vytváraním podmienok pre obnovu prirodzených záplavových území,“ podčiarkol minister Budaj.