Regióny Banská Bystrica

Kino Hron má novú techniku

Zdroj: FB: Kino Scala

ŽIAR NAD HRONOM – Žiarske kino Hron má novú techniku, vďaka ktorej si budú môcť návštevníci vychutnať kvalitnejší obraz aj zvuk. Ako informovala žiarska samospráva, nová kinotechnika si vyžiada nižšiu spotrebu elektrickej energie, vďaka čomu ušetria aj na prevádzkových nákladoch.

V rámci výmeny kinotechniky, na ktorú mesto získalo dotáciu vo výške 190.000 eur zo zdrojov Európskej únie, nahradili lampový projektor či dosluhujúci kinoserver novým a výkonnejším laserovým projektorom. Tridsaťročný zvukový systém vymenili za nové zvučnejšie a profesionálne reproduktory a zvukový procesor.

“Vďaka zmenám je priestorový zvuk v kinosále lepší, stále vo formáte Dolby Surround 7.1, teda zvukové efekty počuť aj zozadu, od chrbta divákov,” uviedla vedúca Kina Hron Lenka Nitrayová.

Ako ďalej uviedla, hlavnou a najväčšou výhodou nového projektora je, že má o polovicu nižšie prevádzkové náklady. Okrem nižšej spotreby elektrickej energie tak podľa Nitrayovej odpadá potreba pravidelne kupovať lampu, keďže nový projektor má laserový zdroj svetla.

“Projektor premieta na plátno ostrejší obraz vďaka laserovým lúčom, ktoré vytvárajú sýtejšie, jasnejšie a kontrastnejšie farby. Netrpí tiež útlmom výkonu ako xenónová lampa v bývalom projektore. Zvuk aj obraz sú nastavené podľa prísnych DCI štandardov pre digitálne kiná – obraz, zvuk aj hlasitosť,” dodala Nitrayová.

Na projekt výmeny kinotechniky získalo mesto dotáciu zo zdrojov EÚ cez poskytovateľa Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v zastúpení Ministerstva kultúry SR vo výške 190.000 eur. Spolufinancovanie mesta je vo výške 10.000 eur. Súčasťou podporeného projektu je aj rekonštrukcia sociálnych zariadení v Mestskom kultúrnom centre.