Regióny Banská Bystrica Top

KORONAVÍRUS Poznáme trasu banskobystrického očkovacieho autobusu

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

BANSKÁ BYSTRICA – Banskobystrický samosprávny kraj začne s mobilným očkovaním proti ochoreniu COVID-19 v utorok (27. 4.) v Tornali v okrese Revúca, následne očkovací autobus navštívi obce Banská Belá a Svätý Anton v Banskoštiavnickom okrese. Očkovanie je určené pre ľudí starších ako 60 rokov, ktorí dostanú vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNtech, informovala o tom hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja  Lenka Štepáneková.

 

„Pôvodne sme mali v pláne s očkovaním začať už od pondelka a očkovať počas celého týždňa, ministerstvo zdravotníctva nám však pridelilo len 500 dávok vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech. Chceme však dodržať slovo, preto 250 dávok bude v prvom očkovacom týždni určených pre ľudí z Tornale a štyroch okolitých obcí. Ďalších 250 dávok rozdelíme medzi obce Banská Belá a Svätý Anton v Banskoštiavnickom okrese,“ povedal podpredseda Banskobystrického samosprávného kraja Ondrej Lunter. Ako dodal, kraj verí, že v prípade záujmu obyvateľov bude v ďalších týždňoch k dispozícii viac vakcín.

Banskobystrický samosprávny kraj súčasne prostredníctvom portálu nahradnici.sk spustil registráciu na očkovanie pre ležiacich pacientov, ktorí potrebujú, aby očkovací tím prišiel v pilotných okresoch Revúca a Banská Štiavnica priamo k nim domov. Kraj zároveň vyzval ľudí starších ako 60 rokov, ktorí majú záujem o očkovanie vo svojej obci, aby sa už teraz zaregistrovali prostredníctvom portálu nahradnici.sk.

Zdroj: TASR / Ján Krošlák

„Doplnili sme tu pri registrácii ľudí nad 60 rokov možnosť vybrať si ako preferované miesto mobilné očkovacie centrum. Táto možnosť je sprístupnená pre ľudí s trvalým pobytom v okresoch, kde zatiaľ nemáme veľkokapacitné očkovacie centrum,“ vysvetlil Lunter s tým, že Banskobystrický samosprávny kraj síce nemôže garantovať, že príde do všetkých obcí, dáta však bude priebežne vyhodnocovať a v prípadne dostatočného záujmu upraví plán mobilného očkovania.

Banskobystrický samosprávny kraj prišiel s projektom mobilných očkovacích jednotiek ako prvý na Slovensku ešte 7. apríla. Pilotné mobilné očkovacie miesto zriadi v utorok v Tornali v Klube dôchodcov na Daxnerovej ulici. Určené bude pre obyvateľov mesta a obcí Stránska a Lenartovce. V stredu (28. 4.) sa budú môcť na očkovacom mieste zaočkovať okrem obyvateľov Tornale i obyvatelia obcí Otročok a Štrkovec.

V stredu zamieri očkovací autobus Banskobystrického samosprávneho kraja  do obce Banská Belá a vo štvrtok (29. 4.) do obce Svätý Anton. Konkrétne miesto očkovania v obciach Banskoštiavnického okresu spresní obyvateľom obec vyhlásením v miestnom rozhlase.