Koryto rieky Slatina po výdatných dažďoch stúplo

ZVOLENSKÁ SLATINA – Koryto rieky Slatina vo Zvolenskej Slatine po výdatných dažďoch stúplo, situácia je však zatiaľ stabilizovaná. Potvrdila to  starostka obce vo Zvolenskom okrese Mária Klimentová.

 

Ako ďalej uviedla, rieka je stále vo svojom koryte. „Dúfajme, že sa počasie zlepší a vybreženie nebude. Situáciu však monitorujeme,“ podotkla.

Obec je roky ohrozovaná povodňami. Spôsobuje ich vylievanie rieky Slatina a jej prítokov, ktorými sú Rybný potok a Slatinský potok. Všetky pretekajú stredom obce. Protipovodňové opatrenia však zatiaľ v obci nie sú. Samospráva ich ani robiť nemôže, pretože nie je správcom vodných tokov, investorom tak bude Slovenský vodohospodársky podnik. Stavebné práce na uskutočnenie protipovodňových opatrení sú však v nedohľadne. Vodohospodári čakajú na zverejnenie výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok.

Potvrdil to hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák. „Ak sa však ochranné protipovodňové opatrenia na rieke Slatina podarí uskutočniť, určite splnia účel,“ zdôraznila starostka v minulosti.

Za posledných 24 hodín sa vyskytli zrážky na celom území Slovenska. „Po niekoľkých hodinách trvalých a lokálne aj výdatných zrážok zaznamenávame v niektorých povodiach na tokoch výrazné vzostupy vodných hladín,“ konštatuje Slovenský hydrometeorologický ústav. Vyvrcholenie zrážkovej činnosti očakávajú meteorológovia ešte počas stredy. Zajtra síce zrážky tiež očakávajú, ale v menšej intenzite. Väčšina vodných tokov by tak mala kulminovať v priebehu večerných a nočných hodín, prípadne v prvej polovici štvrtka.

 

Viac o téme: hladina, rieka, Slatina, stúpanie, Zvolenská Slatina

Súvisiace články