Regióny Banská Bystrica Domáce Top

Kotlebovcov volili aj v obci vypálenej fašistami. Podporu tu mali aj v minulosti

Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Parlamentné voľby, ktoré sú v súčasnosti témou číslo jeden, vo veľkom zamiešali karty. Prekvapením bola pre mnohých nielen víťazná strana, ale aj tie, ktoré skončili pred bránami parlamentu. A prekvapením bol aj výsledok kotlebovcov, ktorým prieskumy predpovedali viac, ako reálne dostali. Volilo ich menej percent ako pred štyrmi rokmi. 

 

Kotlebovci sa do parlamentu dostali prvýkrát v roku 2016 so ziskom vyše 8 percent hlasov. V tom čase ich podporili najmä mladí ľudia, často prvovoliči. Hlas im mali dať aj protestujúci voliči.

V obciach, ktoré počas Druhej svetovej vojny vypálili fašisti, vtedy vyhral najmä Smer-SD. Okrem obce Ostrý Grúň v nich nemalo ĽSNS veľkú podporu voličov. Zväčša tu skončili skôr na druhom konci zoznamu. V Ostrom Grúni boli ale druhí – hneď za stranou Smer-SD. Dostali však o polovicu menej hlasov ako sociálni demokrati – 48. V obciach Skýcov, Kľak či Hriadky už tak vysokú podporu nemali.

Paradox prvého kola

Iná situácia bola o tri roky neskôr – v prvom kole prezidentských volieb. V Ostrom Grúni ho totiž vyhral Marian Kotleba. Ten bol jedným z kandidátov na hlavu štátu, no do druhého kola sa neprebojoval. Šéf parlamentnej ĽS NS získal v dedine 26,3 percentnú podporu voličov. Volilo ho 65 zo 447 oprávnených voličov. Za ním v tesnom závese skončila Zuzana Čaputová s 25,5 percentnou podporou. Dostala iba o dva hlasy menej ako Kotleba. Tretí skončil Maroš Šefčovič s takmer 24 percentami.  Glob.sk sa vtedy vybral do obce urobiť reportáž. Ako sme sa dozvedeli na mieste, domáci tento výsledok pripisovali najmä mladým a “prisťahovalcom”. Tým, že volili Kotlebu, mali chcieť vyjadriť najmä nespokojnosť so systémom. Napríklad aj s tým, že sa podľa nich vláda nezaujíma o slabých a chudobných, ale dá prednosť Rómom.

K tomu, prečo vtedy v obci vyhral Kotleba, sa vyjadril aj bývalý kňaz obce Michal Lajcha, ktorého cirkev suspendovala. Lajcha napísal knihu, v ktorej kritizuje celibát. Kotlebovi voliči, napríklad aj v Ostrom Grúni, boli podľa suspendovaného farára často ťažko pracujúci ľudia, ktorí sa živia prácou svojich rúk a tvrdo pracujú od svitu do mrku. “Neraz nemajú čas sa vzdelávať v politike a verejnom dianí ako taký Bratislavčan. Možno nemajú kapacitu na revidovanie postojov, neoverujú si informácie z viacerých zdrojov. Nie sú schopní kritického myslenia, z politiky, káuz a zo zlodejstva sú unavení,” vysvetlil situáciu. Videl v tom dôvod, prečo túto skupinu voličov oslovila práve radikálna rétorika.

Stále ich volia

Kotlebovcov tu volili aj v sobotných voľbách do NR SR. Hoci vyhral Smer-SD (78 hlasov), druhý opäť skončil Kotleba a jeho ĽSNS (56 hlasov). Tentokrát bol rozdiel medzi stranami oveľa tesnejší, ako pred štyrmi rokmi. Výrazne si ale polepšil Matovič s hnutím OĽaNO (54 hlasov). Na ĽSNS strácal iba dva hlasy.

Mohlo by vás zaujímať