Regióny Banská Bystrica

Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici preverí dodržiavanie predpisov pri výkone väzby Jankovskej

Zdroj: TASR / Ján Krolák  

BANSKÁ BYSTRICA – Krajská prokuratúra (KP) v Banskej Bystrici sa bude zaoberať prípadom bývalej štátnej tajomníčky, väzobne stíhanej Moniky Jankovskej, potom, čo ju v nedeľu (31. 1.) po požití liekov hospitalizovali v nemocnici.

 

“V súvislosti s medializovaným požitím liekov obvinenou Monikou J. vo výkone väzby vykoná KP Banská Bystrica mimoriadnu previerku stavu zákonnosti a dodržiavania právnych predpisov pri výkone väzby obvinenej. O zisteniach a záveroch bude informovaný generálny prokurátor SR Maroš Žilinka” informovala TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Obhajca obvinenej Peter Erdös pre TASR potvrdil, že približne v pondelok popoludní by mal navštíviť Moniku Jankovskú vo väzenskej nemocnici v Trenčíne. Informovať bude následne však len o tom, na čo mu jeho klientka dá súhlas. Erdös v nedeľu neskoro večer nemal žiadne informácie z Ústavu na výkon väzby v Banskej Bystrici o tom, že Monika Jankovská mala byť prevezená na lekárske ošetrenie, prípadne o tom, že sa nachádza v inom ústave na výkon väzby. O stave Moniky Jankovskej a o jej hospitalizácii sa dozvedal len z médií.

Monika Jankovská tvrdí, že užila väčšie množstvo predpísaných liekov. V tejto súvislosti absolvovala vyšetrenie vo fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici. Potvrdil v nedeľu hovorca Ministerstva spravodlivosti SR Peter Bubla.

Povedal, že v nedeľu krátko popoludní príslušníci z ústavu Banská Bystrica pri komunikácii s obvinenou spozorovali, že táto nereaguje obvyklým spôsobom. “Nesťažovala sa síce na žiadne zdravotné komplikácie, uviedla však väčšie požitie predpísaných liekov,” spresnil.

Ústavný lekár jej preto odporučil vyšetrenie vo fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici. “Obvinená po celý čas komunikovala s personálom, požitie liekov bolo bez účinku, ktorý by ohrozoval jej život, avšak vzhľadom na charakter udalosti bude neskôr prevezená na ďalšie pozorovanie do Nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne,” doplnil.

Pokus o samovraždu

Z preventívneho dôvodu sa eviduje incident väzobne stíhanej Moniky J. ako pokus o samovraždu. Po pondelkovom rokovaní vlády SR to uviedla ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) s tým, že z vyjadrení obvinenej takýto zámer nevyplýva. “Z informácií, ktoré máme na základe vyjadrenia obvinenej, vyplýva, že nemala žiadny úmysel, ktorý by súvisel so suicidálnym plánom. S ohľadom na to, že bola požitá väčšia dávka liekov ako tá, ktorá bola nariadená lekárom, sa javí, že mohla mať iný zámer ako ten, že chcela mať pokojnejší spánok,” dodala Kolíková. V tejto súvislosti zriadila komisiu na preskúmanie postupov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).

Ministerka má informácie, že Monike Jankovskej bola poskytovaná dávka liekov v týždňových intervaloch. “Neplatí pravidlo, že by sa poskytovali lieky na dennej báze a boli požité pred príslušníkom zboru,” spresnila s tým, že sa rozhodla prehodnotiť štandardy podávania liekov väzobne stíhaným a väzneným osobám. Kolíková dodala, že lieky, ktoré boli Monike Jankovskej takto poskytované, by nemali ani pri nadmernom požití spôsobiť vážne ohrozenie zdravia. Monika Jankovská je podľa ministerky momentálne hospitalizovaná v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne.

Monika Jankovská je vo väzbe od minuloročnej marcovej akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pod názvom Búrka. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica 22. januára 2021 nevyhovel jej žiadosti o prepustenie z väzby. Obvinená koncom novembra 2020 dva dni vypovedala pred vyšetrovateľom NAKA v Nitre. Podľa medializovaných informácií mala priznať svoje kontakty s podnikateľom Marianom Kočnerom či zásahy do rozhodovania súdov.

Príslušníci NAKA zadržali 11. marca minulého roka 13 sudcov v rámci akcie Búrka. Obvinenia padli z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti. Ďalšie obvinenia pribudli Monike Jankovskej po minuloročnej októbrovej akcii Víchrica. Od septembra 2020 je obvinená aj v kauze prebratia trenčianskeho baru Fatima.

 

Kolíková preventívne eviduje prípad Jankovskej ako pokus o samovraždu. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Osobné vypočutie

Obhajca väzobne stíhanej Moniky Jankovskej Peter Erdös nemá podrobné informácie o incidente, ktorý sa stal v nedeľu (31. 1.). V pondelok popoludní navštívil svoju klientku v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne. “V pondelok ráno som bol Ústavom na výkon väzby v Banskej Bystrici informovaný, že moju klientku v nedeľu hospitalizovali a v pondelok ju previezli do Nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne. Prišiel som hneď, ako sa dalo, aby som zistil okolnosti aj tých medializovaných informácií,” povedal pred vstupom do väzenskej nemocnice v Trenčíne Erdös.

Ako dodal, potrebuje sa s klientkou porozprávať a ak mu dá súhlas, bude informovať, čo sa vlastne stalo.

 

Obhajca obvinenej Peter Erdös. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Necíti sa spôsobilá

Obhajca väzobne stíhanej Moniky Jankovskej Peter Erdös sa v pondelok so svojou klientkou v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne nestretol. Monika Jankovská sa necíti fyzicky spôsobilá na prijatie návštevy. „Moja klientka má vedomosť, že som ju prišiel navštíviť, ale vzhľadom na nedeľné udalosti a pondelkový prevoz do Trenčína sa momentálne necíti fyzicky spôsobilá na prijímanie akýchkoľvek návštev,“ povedal Erdös s tým, že klientku chce navštíviť v utorok (2. 2.)

Ako dodal, lekári vo väzenskej nemocnici v Trenčíne mu neposkytli žiadne informácie o zdravotnom stave jeho klientky. „Nie som oprávnená osoba, nemám akékoľvek informácie o jej zdravotnom stave,“ doplnil obhajca.