BRATISLAVA – Predseda predstavenstva Kúpeľov Brusno v okrese Banská Bystrica Štefan Hrčka chce zabrániť odpredaju podniku, ktorý je v konkurze. Obrátil sa preto listom na ministra financií Ladislava Kamenického. Tvrdí totiž, že za stav, do ktorého sa kúpele dostali, do značnej miery môže aj jeden z členov veriteľského výboru, ktorým je štátna Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB). Prvé ponukové kolo predaja podniku sa má pritom uzatvoriť už dnes a vyhodnotiť sa má do konca februára.
Už prvotná reštrukturalizácia brusnianskych kúpeľov bola podľa Hrčku výsledkom konania SZRB, ktorá financovala takmer 10-miliónovú investíciu v spoločnosti. Po neuhradení troch splátok úveru totiž podľa šéfa kúpeľov banka tlačila na spoločnosť hrozbou vyžiadania predčasného splatenia celej istiny úveru alebo navýšením úrokov. Navyše banka podľa Hrčku v konkurznom procese súhlasila s podhodnocovaním majetku kúpeľov, čo môže mať za následok, že po predaji kúpeľov v konkurze príde banka, a tým aj štát, o milióny eur. Podhodnoteným predajom by podľa neho o peniaze prišli aj ďalší veritelia. Medzi nimi je pritom aj samotný Štefan Hrčka, ktorý podľa vlastných slov ručí za úvery za približne 5,7 milióna eur.
„Žiadam Vás, aby ste dali pokyn predsedovi predstavenstva a generálnemu riaditeľovi SZRB Petrovi Ševčovicovi, aby SZRB ako zaručený veriteľ a predseda veriteľského výboru dal pokyn správcovi a zastavil prvé ponukové kolo predaja podniku spoločnosti Kúpele Brusno, a.s.,“ uviedol Hrčka v liste ministrovi financií. Šéf kúpeľov tiež ministra žiada, aby dal pokyn na vyhotovenie znaleckého posudku, aby sa stanovila reálna hodnota majetku a aby tak bol podnik ponúknutý na predaj za vyššiu znaleckú hodnotu.
Vyšetrovala aj polícia
Správca konkurznej podstaty Kúpeľov Brusno, spoločnosť I&R konkurzy a reštrukturalizácie, však postupy v rámci konkurzného konania obhajuje a rovnako sa listom obrátil na ministra financií Ladislava Kamenického. Upozorňuje pritom na fakt, že počas prvotnej reštrukturalizácie úpadcu, pod vedením Štefana Hrčku, orgány činné v trestnom konaní začali vyšetrovať podozrenie zo spáchania zločinu poškodzovania veriteľa. Do reštrukturalizačného konania boli totiž podľa správcu predložené prihlášky pohľadávok vzniknutých z fiktívnych pôžičiek vo výške približne 9 miliónov eur.
Verejné ponukové konanie na predaj majetku spoločnosti je pritom podľa správcu transparentný a efektívny spôsob speňažovania podniku. Pre jeho cenu je však podľa správcu dôležité udržať firmu v chode, k čomu smeruje aj jeho úsilie. Samotný šéf kúpeľov Štefan Hrčka však podľa I&R konkurzy a reštrukturalizácie robí všetko pre to, aby tomu zabránil. „Minimálne posledné dva mesiace čelí prevádzka podniku úpadcu systematickým útokom skupiny osôb spriaznenej alebo prinajmenšom preukázateľne patriacej do blízkeho okolia pána Hrčku, ktorej cieľom je odrádzanie záujemcov o jeho kúpu, znemožnenie predaja, či znehodnotenie prevádzky úpadcu smerujúce k jej zatvoreniu,“ uvádza správca.
Všetko je vraj v poriadku
Spoločnosť I&R konkurzy a reštrukturalizácie v liste ministra ubezpečuje, že konkurzné konanie Kúpeľov Brusno je vedené s odbornou starostlivosťou, maximálnym nasadením a s cieľom maximalizácie výťažku pre uspokojenie prihlásených pohľadávok. „Celý proces je vedený pod zákonným dohľadom príslušného súdu a veriteľských orgánov, pričom každý veriteľ, vrátane pána Hrčku, je kedykoľvek oprávnený využiť zákonné postupy a obrátiť sa so svojimi nárokmi a návrhmi na dozorujúci konkurzný súd,“ uvádza správca v liste šéfovi rezortu financií.
Záväzný pokyn na speňažovanie podniku úpadcu Kúpele Brusno ako celku vydal Okresný súd v Banskej Bystrici koncom roka 2019. Predávať sa tak má s vecami, právami a inými majetkovými hodnotami, ktoré sú vymedzené v rámci konkurznej podstaty. Správca je pritom podľa uznesenia súdu povinný odmietnuť ponuku zjavne neprimeranú. Súčasťou predávaného majetku spoločnosti sú pozemky a nehnuteľnosti, vrátane Liečebného domu Poľana, hnuteľné veci a pohľadávky.