Regióny Banská Bystrica

Kuciaka a Kušnírovú si pripomenú aj v Banskej Bystrici

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BANSKÁ BYSTRICA – Na pamiatku mladého investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorého aj s jeho priateľkou Martinou Kušnírovou pred rokom zavraždili, sa uskutoční vo štvrtok 21. februára o 17:00 zhromaždenie na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Ako na sociálnej sieti informujú organizátori stretnutia v meste pod Urpínom z platformy Nie v našom meste, podujatie sa uskutoční v deň výročia chladnokrvnej vraždy pod názvom “Nezabudneme, pokračujeme. Rok od vraždy Jána a Martiny”. V Záhrade – Centre nezávislej kultúry (CNK) pripravili na tento deň aj mikrofestival Percepcia s podtitulom “Rok od vraždy”.

 

„Spoločne sme strhli oponu a dostali možnosť naplno vidieť, ako sa v našej krajine zametala korupcia pod koberec, ako policajní funkcionári zneužívali políciu, ako sa ubližuje nevinným a slabším,“ konštatujú organizátori k tomu, ako už rok na námestiach volajú po slušnosti a spravodlivosti. Ako ďalej uvádzajú, stále trvajú na vyšetrení vraždy Jána a Martiny. „Ak sa chceme posunúť ďalej, musíme poznať mená tých, ktorí si túto obludnú vraždu objednali. Voláme po dôveryhodnej vláde, takej vláde a takej politike, ktorá je skutočnou službou všetkým ľuďom, politike, ktorá prináša víziu a riešenia,“ dodávajú s tým, že vražda Slovensko zmenila a je potrebné sa nevzdať a pokračovať.

Pre Banskobystričanov pripravila Záhrada – CNK na tento deň mikrofestival Percepcia, ktorý bude venovaný Jánovi a Martine. Usporiadatelia vystavia diela vizuálnych umelcov i dokumentaristov ktoré vychádzajú z kultúrno-politického diania v našej krajine. Maľbu, svetelné objekty, inštalácie, projekcie, interaktívne diela i objekty samotné bude možné vidieť na dvoch stanovištiach samotnej Záhrady a od 16:00 do 18:00 aj na Námestí SNP.