Regióny Banská Bystrica

Lesníci sú v tejto sezóne za nulovú kvótu pre lov vlka dravého. Lesná zver spôsobila státisícové škody

Zdroj: TASR/AP

BANSKÁ BYSTRICA – Štátny podnik Lesy SR je za nulovú kvótu pre lov vlka dravého v sezóne 2020-2021. TASR o tom vo štvrtok informovala Marína Debnárová, vedúca odboru komunikácie Lesov SR.

 

Podľa lesníkov premnožená lesná zver – jelenia, danielia, muflónia alebo srnčia – spôsobila v minulom roku škody na porastoch vo výške viac než 974-tisíc eur. Lesníci vnímajú vlka dravého ako predátora, ktorý napomáha znižovať početnosť raticovej zveri, a tým prispieva k nižším škodám, ktoré spôsobujú.

“Preto navrhujeme kvótu lovu vlka dravého pre obdobie 2020-2021 v nulovej výške. Pri tomto prístupe je potrebné zabezpečiť zo strany štátu kompenzácie zvýšených nákladov na ochranné opatrenia pre chovateľov hospodárskych zvierat a adekvátne odškodnenie v prípade preukázaných škôd spôsobených vlkom,” zdôraznil generálny riaditeľ Lesov SR Matej Vigoda.

“Lesy musia každoročne vynakladať obrovské finančné prostriedky na ochranu pred škodami, ktoré spôsobí raticová zver. Dochádza k úplnej likvidácii následného porastu, alebo k výraznému potlačeniu biodiverzity spásaním niektorých drevín, napríklad jedle bielej, jaseňa štíhleho, javorov, dubov,” doplnil Eduard Apfel poverený riadením výrobno-technického úseku. Vlk dravý sa môže loviť od začiatku novembra do 16. januára. Výšku kvóty na odstrel jedincov určuje ministerstvo pôdohospodárstva.