Lučenec je päť rokov bez krytej plavárne. Otvorená by mohla byť v roku 2024

LUČENEC – Nová krytá plaváreň, ktorej výstavbu avizuje samospráva Lučenca od roku 2015, by mohla byť otvorená začiatkom roka 2024. Zároveň sa odvtedy o zhruba 2,3 milióna eur zvýšili predpokladané náklady na jej výstavbu. Vyplýva to z materiálov predložených na decembrové zasadnutie mestského zastupiteľstva, kde poslanci odsúhlasili spracovanie realizačnej projektovej dokumentácie aj vyhlásenie verejného obstarávania na dodávateľa stavby mestskej plavárne.

 

„My všetci plaváreň chceme vystavať. Otázka je len taká, prečo za 5,3 milióna eur, keď sme sa pred dvoma rokmi rozprávali, že to budú možno tri milióny. Prečo sa posúvame vo výdavkoch nie o státisíce, ale o milióny?“ opýtala sa na zasadnutí poslankyňa Rút Olšiaková.

Ako reagovala primátorka Alexandra Pivková, o plavárni hovoria od roku 2017. „V tom roku ani mušky netušili, koľko naša plaváreň bude stáť. Je pravda, povedali sme si, dobre, nech sú to tri milióny. Nikto nemal žiadne podklady, čerpali sme z toho, ako sa stavali iné plavárne,“ podotkla Pivková s tým, že mesto navyše zvažovalo viaceré varianty realizácie, ktoré sa líšili cenou. „Ja som nikdy nepovedala, že plaváreň bude za tri milióny, keď sme nemali projekt, ani za štyri,“ zdôraznila.

Primátorka tiež podotkla, že v prípade tohto projektu nejde o cestu, ale o vodnú stavbu. „Môžeme sa mýliť, mohli sme kroky robiť možno inak, ale nikto to neurobil úmyselne, že by to chcel zadržiavať alebo mal záujem, aby to nešlo,“ dodala Pivková. Podľa poslankyne Renáty Endrödyovej je jedno z najťažších rozhodnutí celého volebného obdobia určiť, či stavať plaváreň tak, ako bola navrhnutá. „Sme v takej ekonomickej situácii, štát aj samosprávy, akú si za posledné roky nepamätáme. Naozaj nik nevie, čo nás čaká a do akej doby ideme. Otázka je, či si to v dnešnej situácii môžeme dovoliť,“ konštatovala poslankyňa s tým, že ona sama v súčasnosti považuje plaváreň v zmysle predloženého projektu za absolútny nadštandard, napriek tomu, že by ju občanom dopriala.

Pôvodnú krytú plaváreň samospráva Lučenca zatvorila v roku 2015, dôvodom bol jej havarijný stav. Podľa vedenia mesta rekonštrukcia nebola ekonomicky výhodná, rozhodlo sa preto o výstavbe novej. Tento projekt chcela samospráva podľa primátorky realizovať do troch rokov, investičný zámer na jej vybudovanie však mesto schválilo až v roku 2017. Na financovanie výstavby plavárne poslanci v roku 2018 schválili úver vo výške troch miliónov eur, čo bola zároveň predpokladaná cena diela pred vysúťažením.

V roku 2018 mesto vyhlásilo verejné obstarávanie na projektovú dokumentáciu s tým, že plaváreň by mohla byť otvorená v roku 2019 alebo 2020. Toto obstarávanie však bolo neskôr zrušené. Začiatkom vlaňajška samospráva avizovala, že výstavba krytej plavárne má byť najväčšou investičnou akciou roka 2020, pričom náklady už mali byť okolo 4,3 milióna eur.

Následne v júli 2020 dala primátorka pokyn na vyhlásenie verejného obstarávania na vybudovanie plavárne. Podľa slov viceprimátora Pavla Baculíka však na základe listu poslancov mesto tento proces napokon zastavilo a rokovalo o iných riešeniach, napríklad vybudovaní lacnejšej plavárne.

Viac o téme: Alexandra Pivková, dokumentácia, krytá plaváreň, Lučenec, mestské zastupiteľstvo, náklady, otvorenie, poslankyňa, primátorka, Rút Olšiaková, verejné obstarávanie, výstavba

Súvisiace články