Regióny Banská Bystrica Fiľakovo Top

Ľudia sú bez PITNEJ vody 4 roky! Ťažký život: Sú na rade aj ďalší?

Ilustračná. ZDROJ: unsplash.com

FIĽAKOVO – Nešťastný osud postihol rodinu Budaiových, ktorá žije v jednej z bytoviek vo Fiľakove. Nielenže viac ako štyri roky bojujú o pitnú vodu, teraz sa Jurajovi Budaiovi, obetavému otcovi a manželovi, zhoršil aj zdravotný stav.

 

Ako v stredoveku. V bytovke na Kalajovej ulici v meste Fiľakovo žije šesť rodín viac ako štyri roky bez pitnej vody. V neďalekom areáli bývalého štátneho majetku totiž definitívne zatvorili prívod vody. V bytovom dome sa pritom nenachádzajú neprispôsobiví občania, či neplatiči. Žijú tam mladé rodinky s deťmi, ale i dôchodcovia. A medzi nich patrí aj Juraj Budai so svojou manželkou.

Na varenie si kupujú vodu v obchode

Príbeh, ktorý nenechá jedno oko suché. Ujo Ďuro, ako ho miestni volajú, žil usporiadaný život so svojou manželkou v bytovke vo Fiľakove. Všetko bolo spočiatku v poriadku, až do momentu, kedy obyvateľom celého bytového domu vypli prívod vody. Stalo sa tak zo dňa na deň pred viac ako štyrmi rokmi.

Na varenie a pitie si musia kupovať neperlivú vodu z obchodu. Na pranie a umývanie v domácnosti, kde žije Juraj len so svojou manželkou, dostávajú kubík vody za 20 eur týždenne aj s dovozom. Balenú vodu si kupujú v obchode, čo sú ďalšie výdavky.

Je zázrak, že ešte žije

Jurajovi sa v posledné dni dokonca zhoršil aj jeho zdravotný stav. Teraz ho už netrápia len peniaze, ktoré musí každý týždeň míňať na to, aby sa mohol osprchovať či navariť si. Stal sa z neho dialyzovaný pacient, ktorý chodí na dialýzu 3x týždenne. Má ťažkú epilepsiu, cukor a vysoký krvný tlak, nedávno prekonal infarkt obličiek. Je zázrak, že to prežil.

Juraj Budai. ZDROJ: predobro.sk

Zdravotný stav Uja Ďura je vážny a jeho jediným želaním je, aby sa mu v byte z kohútika spustila voda. Opýtali sme sa aj samosprávy, prečo obyvatelia bytovky na Kalajovej ulici nemajú viac ako štyri roky prívod k pitnej vode.

Juraj Budai. ZDROJ: predobro.sk

Chcete vedieť, čo povedali? Čítajte ďalej!