Regióny Banská Bystrica Zvolen Top

Medvedica v deň útoku naháňala po lese aj pracovníkov ministerstva životného prostredia

Pri útoku medvedice na Poľane nepomohli turistom ani spreje. ZDROJ: TASR

PODPOĽANIE – Tri útoky medveďa v regióne Podpoľanie za posledný týždeň. V stredu 11.mája na Hradných lúkach, iba pár kilometrov od obce Dúbravy, naháňal medveď deväť členný tím, ktorý bol obhliadať pozemky v chránenom území. Boli medzi nimi aj zamestnanci Ministerstva životného prostredia a Štátnej ochrany prírody zo Zvolena.

 

„Ten jeden zamestnanec hovorí, že zhodou okolností tu nedávno stretol medveďa a ani to nedopovedal, z lesíka vystrčila hlavu medvedica a začala revať. Všetci začali utekať, bola panika. Na vlastnej koži tak zistili, že tento stav v Podpoľaní je vážny,“ opísal dramatické chvíle podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Roman Malatinec.

​Len pár hodín na to, nad Hriňovou, síce niekoľko kilometrov ďalej, ale v tom istom regióne, medvedica zaútočila na dvoch turistov. Jedného vážne zraneného muža (45) prevážal vrtuľník do nemocnice v Banskej Bystrici. Podľa našich informácií je v umelom spánku. Utrpel vážne zranenia najmä v oblasti tváre. Druhého muža previezla sanitka s poraneniami nôh a ramena do zvolenskej nemocnice.

Útok medvedice na turistov neďaleko hotela! Jeden je ťažko zranený

Medvedica zaútočila v blízkosti horského hotela Poľana a bola v sprievode troch mláďat. Jeden z napadnutých je zamestnanec OZ Horehronie. Obaja boli vybavení sprejmi proti medveďom, ktoré aj použili, ale obranný účinok sa nedostavil, informovali Lesy Slovenskej republiky. Ďalšie nešťastie sa stalo v pondelok 9.mája v katastri obce Očová. Medvedica zaútočila na 33-ročného zamestnanca štátnych lesov.

Ľudia žijú v strachu

Ľudia v celom regióne Podpoľanie žijú v strachu, boja sa chodiť nielen do hôr, keďže šelmy už zavítali z kopcov do dedín. „Pred pár dňami sa priamo v centre Dúbravy pohybovala medvedica, kúsok pri Želobudzi vidia medvede už ľudia bežne, cyklista išiel na bicykli po cyklotrase v Stožku, medveď bežal popri ňom,“ vymenoval Malatinec ďalších pár príkladov, kedy sa ľudia stretli zoči-voči s obrovskou šelmou. Zástupcovia regiónu už nechcú ďalej čakať. Ministra životného prostredia Jána Budaja vyzývajú, aby situáciu urýchlene riešil. „Boli tu vždy medvede, vlky. Zdravý sedliacky rozum nám napovedá, že keď sa už pohybujú v lokalitách, kde v živote o nich ľudia nepočuli, ťahajú sa smerom dole do dedín, tak to už nie je dobré,“ dodáva podpredseda BBSK.

útok medveďa, Podpoľanie, záchranári
Medveď napadol dvoch turistov. Jeden skomčil s ťažkými zraneniami. ZDROJ: FB HaZZ

Zároveň ale nechce, aby ich ľudia z miest odsudzovali za to, čo teraz riešia, pretože ako tvrdí, sú naučení žiť v symbióze so zvieratami, vedia, že ich tu majú a aj chcú mať. „Každý hovorí, že sú to kontajnerové medvede. My to ale odmietame, pretože, my nie sme lokalita cestovného ruchu ako v Tatrách. U nás ľudia poľnohospodárčia, majú tu ovocné sady, včelstvá aj škody na majetku z roka na rok narastajú,“ dodáva Malatinec. Ľudia na Podpoľaní sú podľa neho pripravení verejne protestovať.