Ministrov návrh rozhneval Zvolenčanov. Hrozí, že prídú o pôrodnicu.

ZVOLEN – Zvolenskí mestskí poslanci odmietajú možnosť, že z komplexnej zvolenskej nemocnice sa stane komunitná. Argumentujú tým, že ľudia zo Zvolena a blízkeho okolia by prišli o včasnú zdravotnú starostlivosť. Zmena by sa mohla dotknúť aj fungovania zvolenskej pôrodnice.

Poslanci mestského zastupiteľstva vo Zvolene vyzvali primátorku mesta Lenku Balkovičovú, aby apelovala na ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby svoj zámer prehodnotil. Komunitná nemocnica by znamenala, že bude prevádzkovať polikliniku, rehabilitáciu a lôžka pre doliečenia. Riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá povedala, že pôrodnicu môže komunitná nemocnica prevádzkovať ako doplnkový program. Ročne sa v nej narodí 1200 až 1300 detí.

Banská Bystrica je preplnená

Podľa poslanca Petra Košíka, ak aby pôrodnicu vo Zvolene zrušili, narodia sa Banskobystričania žijúci vo Zvolene. Pripomenul tiež, že trvá na tom, aby nemocnica ostala v takom stave, ako je v súčasnosti. „Je to obnovené, vyzerá to tam perfektne a teraz ju chcú zrušiť?“ pýtal sa. Poslanec Dušan Hruška bude deklarovať plnú podporou, aby vo Zvolene ostala komplexná nemocnica. „Je to výborné a kvalitné zariadenie, ktoré si zaslúži, aby sa vyvíjalo a nie aby sa brzdilo v jeho rozvoji. Veľakrát sú v ňom akútne stavy,“ podotkol v diskusii poslanec Ľubomír Zdút-Šťastný s tým, že nemocnica v susednej Banskej Bystrici je preplnená a táto náhrada nie je adekvátna.

Slováci starnú, klesá pôrodnosť

Poslankyňa Martina Mészáros Bariaková zdôraznila, že zvolenská pôrodnica je dôvod, pre ktorý si mesto nemôže nechať nemocnicu redukovať. „Číselné údaje sú to, čo môže zavážiť. Ak zrušia ešte nemocnicu Brezno, Rimavskú Sobotu, Banská Bystrica to nezvládne. Musíme spojiť argumentácie,“ povedala počas rokovania zastupiteľstva primátorka. Riaditeľka nemocnice uviedla, že zvolenské zdravotnícke zariadenie ročne hospitalizuje približne 16.000 ľudí. Dodala tiež, že je spádové pre približne 130.000 ľudí zo Zvolena a okolitých miest, ktorými sú Krupina, Detva, Hriňová a aj časť Banskej Štiavnice. „Slovensko sa bude musieť vyrovnať so starnutím populácie a jej vplyvom na potreby pacientov, oproti minulosti klesá dopyt po gynekologicko-pôrodníckych lôžkach v dôsledku poklesu pôrodnosti. Naopak, dopyt po dlhodobých či geriatrických lôžkach bude rokmi narastať,“ komentovala situáciu hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Viac o téme: Lengvarský, minister, nemocnica, Zvolen

Súvisiace články