Dobre vedieť Regióny Banská Bystrica

Na starom cintoríne v Brezne pribudne 90 miest

Na starom cintoríne v Brezne rozširujú hrobové miesta. Ilustračné foto. ZDROJ: TASR/Miroslav Košírer

BREZNO – Breznianska samospráva rozširuje na starom cintoríne hrobové miesta. V prvej etape by malo pribudnúť 40 miest. Technické služby začali s prácami minulý týždeň a plánujú ich ukončiť do konca júna. Všetko však závisí od počasia. Informovala o tom v pondelok radnica na svojom webe.

 

“Na mieste bývalých základov domu smútku, v západnej časti cintorína od Moyzesovej ulice, vznikne 40 a následne ďalších 50 nových hrobových miest. Práce si vyžadujú hlavne terénne úpravy, stabilizáciu svahu, budovanie nových chodníkov a oplotení. Priestorovo sme limitovaní a môžeme rozširovať len v starom cintoríne,” konštatoval riaditeľ Technických služieb Lukáš Jeremiáš.

Technické služby Brezno spravujú tri cintoríny, na Školskej a Cintorínskej ulici a jeden v miestnej časti Bujakovo – Padličkovo. Celkovo v nich evidujú 1 970 jednohrobov, 1 245 dvojhrobov, 95 trojhrobov, 27 štvorhrobov a 676 urnových miest.

Podľa samosprávy je kapacitné rozšírenie hrobových miest pri priemernej úmrtnosti takmer 200 ľudí ročne priam nevyhnutnosťou, preto sa snaží túto situáciu riešiť, ako aj upravovať cintoríny tak, aby boli dôstojným miestom posledného odpočinku.