Regióny Banská Bystrica Žarnovica

Nárast extrémizmu rozplakal sochu vo vypálenej obci počas druhej svetovej vojny

Zdroj: Glob.sk

BANSKÁ BYSTRICA – Sochu matky s dieťaťom v náručí, ktorá je súčasťou Pomníka umučených občanov v obci Ostrý Grúň v Žarnovickom okrese, rozplakala rastúca vlna podpory extrémizmu a zabudnutá minulosť. Dnes ráno sa po lícach sochy začali kotúľať slzy, ako súčasť inštalácie, ktorá má hlavne mladým ľuďom pripomínať desivé udalosti z januára 1945, keď nacistická jednotka Edelweiss obec vypálila a zavraždila 64 civilistov vrátane 12 detí. Slzami na soche v rámci projektu Oči pre plač sa viaceré neziskové organizácie, združenia, aktivisti, dobrovoľníci i jednotlivci rozhodli vyjadriť nesúhlas so súčasným stavom, keď silnejú nesystémové a extrémistické názory.

„Obyvatelia miest len neveriacky krútia hlavou nad rastúcimi preferenciami extrémistických strán. Bojujú s tým po svojom, často satirou a zosmiešňovaním, čo sa však často nestretne s pochopením na dedinách. Ľudia v nich totiž veria tomu, že nepodporujú extrémistov, ale kroky, ktoré im pomôžu vystúpiť zo začarovaného kruhu problémov. Riešenia sa im zdajú byť jednoduché a správne, no v skutočnosti sú nesystémové. Preto sme sa rozhodli stať sa súčasťou tohto projektu,“ uviedla Martina Strmeňová z Občianskej platformy Nie v našom meste, ktorá sa zameriava na preventívne a deradikalizačné zásahy v Banskobystrickom kraji.

Podľa združenia Post Bellum nahráva extrémizmu do kariet aj populizmus. „Jasne vidíme, že prívrženci extrémizmu patria k rôznym komunitám, sú vysoko aj menej vzdelaní. U všetkých, ktorí sú však ovplyvnení radikálnymi názormi, je však spoločný menovateľ, a to túžba po zmene,“ priblížila Sandra Polovková z neziskovej organizácie Post Bellum, ktorá od roku 2008 na Slovensku vyhľadáva a dokumentuje spomienky pamätníkov kľúčových momentov 20. storočia.

Konzultácia s odborníkom

Autori a organizátori pro bono projektu Oči pre plač sa preto rozhodli vyvolať záujem o túto problematiku najmä medzi mladými ľuďmi aj spoluprácou s viacerými známymi osobnosťami. Kampaň a edukáciu o nástrahách skrytého fašizmu bude cez svoje sociálne siete šíriť napríklad speváčka Emma Drobná, hokejista Marián Gáborík s manželkou Ivanou, raper Vec a ďalší. Cieľom kampane je nezabudnúť a tiež poukázať na fakt, ako rýchlo dokáže naša spoločnosť zabúdať na zlo.

K pomníku, ktorý pochádza z roku 1965, pristupovali autori inštalácie citlivo a s úctou. Nevykonali žiaden invazívny zásah. „Priebeh prác bol konzultovaný s odborníkom. Celý postup sme niekoľkokrát odskúšali na podobnom materiáli. Na imitáciu sĺz sme použili materiál na vodnej báze, z čisto prírodných zložiek. Inštalácia ani jej odstraňovanie preto žiadne stopy na soche nezanechá,“ objasnili autori.