
ZVOLEN – Mali spievať, tancovať a prinášať radosť. Mali reprezentovať naše tradície a uchovávať dedičstvo predkov. Namiesto toho však prišlo nečakané oznámenie – obľúbený Festival detských folklórnych súborov (FDFS) sa tento rok konať nebude. Dôvod? Chýbajúca finančná podpora zo strany štátu.
Festival detských folklórnych súborov je jedinečné podujatie, ktoré už 17 rokov spája mladých folkloristov naprieč regiónmi. Minulý rok sa na ňom vo Zvolene a Krupine zúčastnilo viac ako 300 detí z celého Slovenska. Tento rok mal festival mal 30. až 31. mája osláviť svoj 18. ročník a opäť priniesť pestrý program plný tanca, spevu a tradičných ľudových remesiel. No všetky plány stroskotali na jedinom probléme – peniazoch.
Podpory od štátu sa tento rok nedočkali
Podpolianske osvetové stredisko, hlavný organizátor podujatia, podáva každý rok žiadosť o financovanie cez Fond na podporu umenia (FPU). Doposiaľ bola podpora vždy schválená. Tento rok však organizátori márne čakali na rozhodnutie.
„Od zverejnenia prvého termínu na schvaľovanie projektov trpezlivo čakáme už niekoľko mesiacov. Doteraz sme nedostali rozhodnutie o pridelení finančných prostriedkov na výzvy týkajúce sa tradičnej kultúry a folklorizmu a najbližšie plánované zasadnutie rady je až 16. mája, čo je pre nás pochopiteľne neskoro,“ oznámili organizátori s tým, že sú tak „nútení zrušiť jedinečný detský folklórny festival.“
Zrušený festival, sklamané deti
Rozhodnutie zrušiť festival zasiahlo nielen organizátorov, ale aj desiatky folklórnych súborov, ktoré sa naň pripravovali. Medzi nimi DFS Zornička zo Zvolena, DFS Tekovanček zo Starého Tekova, DFS Ragačinka z Hrušova a mnoho ďalších. Deti, ktoré venovali mesiace nacvičovaniu choreografií a piesní, sa teraz musia zmieriť s tým, že na veľké pódium tento rok nevystúpia.
Mnohí sa obávajú, že ak sa podobné podujatia prestanú organizovať, postupne zaniknú nielen festivaly, ale aj samotné folklórne súbory. „Budúcnosť skutočnej hrdosti na naše korene a tradície sa buduje práve v detských súboroch a nie v prázdnych rečiach,“ reagovala dizajnérka a šperkárka Petra Toth.
Záchranu festivalu ponúkla umelkyňa
Práve Petra Toth, známa svojou vášňou pre slovenský folklór, sa rozhodla konať: „Je nám veľmi ľúto, že ste sa dostali do tejto situácie a je nám veľmi ľúto tých stoviek detí, ktoré pravidelne nacvičujú v súboroch. Počas celej histórie nášho ateliéru sme sa naučli práve to, že kde nie je podpora folklóru, tam kroje aj tradície v daných oblastiach natrvalo zaniknú.“
Vo chvíli, keď zlyhal štát, ponúkla organizátorom finančnú podporu. „Preto by sme vám radi ponúkli kompenzáciu a prevzali finančnú záštitu nad vaším festivalom. Vykompenzovali vám to, čo ste minulé roky od Fondu na podporu umenia dostávali. Keď zlyháva systém, musíme ho (veríme, že dočasne) nahradiť my. Prosím, kontaktujte nás,“ odkázala organizátorom festivalu. Jej gesto vzbudilo nádej, že festival by sa predsa len mohol zachrániť. Organizátori sa zatiaľ k ponuke nevyjadrili.
Fond vysvetľuje, prečo nastal problém
Banskobystrický samosprávny kraj a jeho kultúrne inštitúcie dlhodobo kritizujú nefunkčnosť FPU a pozastavenie dotačných schém, bez ktorých je ohrozená existencia aj najväčších kultúrnych podujatí v Banskobystrickom kraji.
Riaditeľ FPU Róbert Špoták pre TASR v stredu uviedol, že posun v prípade podprogramu určeného pre folklórne festivaly je pre nemožnosť zostavenia odbornej komisie. Časť ľudí v komisii je v konflikte záujmov, keďže na príprave festivalov sa podieľajú.
Podľa neho časť nemôže hodnotiť z časových dôvodov a predpokladá, že ide aj o nezáujem hodnotiť v súčasných podmienkach. „Vďaka novým nomináciám, ktoré rada schválila, bude možné na najbližšom zasadnutí rady, 27. marca, komisiu zostaviť,“ informoval.
Podľa neho však zverejneniu výsledkov o pridelení financií prechádza časovo náročný proces od zostavenia komisie, hodnotenia a zasadnutia komisie až po finálne rozhodnutie rady.
Potvrdil, že predpokladaný termín zverejnenia výsledkov je 16. máj. Doplnil, že vzniknutú situáciu nevie urýchliť, keďže fond musí pri podpornej činnosti dodržiavať zákonné postupy.