Regióny Banská Bystrica Trenčín Detva Liptovský Hrádok Liptovský Mikuláš Poprad Prievidza Top

NENÁVISŤ VOČI MEDVEĎOM GRADUJE: Zásahový tím sa rozhodol konať!

SLOVENSKO – Na Slovensku sa rozmohla ostro sledovaná kauza. Najväčším terčom kritiky sú spomedzi všetkých pálčivých problémov práve medvede. Pod články zoznam.sk pribúdajú stovky nenávistných komentárov v ktorých si komentujúci nedávajú servítku pred ústa. Avšak v niektorých lokalitách krajiny je situácia naozaj kritická. Najväčšia šelma tam napáchala nezvratné škody. Člen zásahového tímu po prvýkrát priznal zvýšený počet jedincov v určitých oblastiach Slovenska. Všetko nasvedčuje tomu, že v najbližšej dobe eutanazujú väčší počet jedincov.

Tak, tak, premnožené medvede by ľudia mali strieľať, tráviť a iným spôsobom likvidovať. Napríklad v Čechách, v Maďarsku nie sú medvede a ani im nechýbajú.“

Množstvo nenávisti a nevraživosti voči chráneným živočíchom. Situácia sa od zákazu lovu medveďa hnedého značne vymkla kontrole a niet sa čo čudovať. Chlpaté šelmy narobili tento rok množstvo škôd. Je však táto nenávisť opodstatnená alebo sa len vezie na vlne silno medializovanej témy? Šéf zásahového tímu pre medveďa hnedého Jaroslav Slašťan po prvýkrát priznal, že medvede sa vyskytujú v zasiahnutých lokalitách vo zvýšenom počte. Jedná sa o obce Dúbravy, Kľačno, Očovú a niektoré časti Liptova. Aký bude ďalší postup jediných oprávnených kompetentných konať v rozsiahlom medveďom probléme?

MEDVEDE ROZTRHALI niekoľko ľudí! Poľovnícke odstrely však počet útokov neznížia, tvrdia odborníci

Nenávistné komentáre

Pod článkami zoznam.sk sú hory negatívnych komentárov na údajne premnoženú populáciu medveďov. „Bohužiaľ naše územie si vybrali v Európe ako safari na chovanie medveďov. Nikto nám nepomôže, ani minister, ani EÚ. Musíme si problém s medveďmi a ochranármi vyriešiť sami. Buď ochranári a sympatizanti medveďov budú preplácať škody v hotovosti z vlastného vrecka, alebo medvede nebudú na Slovensku. Mimochodom medvede nie sú V Nemecku, Čechách, Maďarsku a očividne tam nikomu nechýbajú ani ochranárom,“ napísal jeden z komentujúcich, pričom hospodárske škody spôsobené medveďmi sú ľuďom od štátu preplácané.

Dvaja mŕtvi v priebehu jednej noci.
Zdroj: TANAP

„Výsledok chorej ochranárskej politiky, keď sa z ohrozeného druhu stane premnožená škodna, ktorá potom ohrozuje aj zdravie a životy ľudí a zabíja domáce zvieratá!“ ďalší mu neostal nič dlžný. „Ľudia by mali zobrať spravodlivosť do vlastných rúk!“ čo sa už v dvoch prípadoch pytliackeho odstrelu stalo. „Hádam by bolo na čase sa z tejto krajiny odsťahovať a vyhlásiť ju za chránené územie Medveďovo,“ zverejnil pokus o vtip jeden z mnohých. „Dať do ZOO vedľa seba s názvom vzájomní predátori do dvoch klietok medvede a ochranárov, najlepšie Budaja a spol. Dočkal by sa tak bez toho, že by musel dakde robiť zmätky, konečne ministerskej penzie,“ niektoré komentáre boli naozaj cez čiaru.

Otázkou však ostáva, či sú komentujúci ľudia naozaj sami vystavovaní spolužitiu s medveďmi alebo pochádzajú z lokalít, kde sa slovenská šelma nevyskytuje ani omylom.

VZALI TO DO VLASTNÝCH RÚK!? Našli druhého zastreleného medveďa, rozhnevaní ľudia podporujú pytliactvo

Tu je ozajstný problém

Šéf zásahového tímu Slašťan pre zoznam.sk prezradil, že v niektorých lokalitách Slovenska je situácia s medveďmi naozaj neúnosná. Medvede tu v skutku parazitujú na včelstvách, ovocných stromoch a často padne za obeť aj hospodársky dobytok občanov. Pohroma je najmä v obci Dúbravy v okrese Detva. Tam sa odohralo aj niekoľko útokov, či už na človeka alebo domácu zver. Práve v tejto obci aj ľudia “zobrali situáciu do vlastných rúk“ a dva statné kusy tu pytliackym spôsobom zniesli zo sveta. „Nedá sa tam hovoriť z ekologického hľadiska o premnožení, ale je tam zvýšená populácia medveďov,“ priznal Slašťan. Koreň problému už odchytili, dôležité je momentálne nájsť správne riešenie.