Regióny Banská Bystrica Žiar nad Hronom

Nezamestnanosť v regióne porastie. Jediný výrobca hliníka na Slovensku prevádzku v roku 2023 neobnoví

Slovalco s reštartom výroby primárneho hliníka v budúcom roku nepočíta. ZDROJ: TASR

ŽIAR NAD HRONOM – Hlinikáreň Slovalco v Žiari nad Hronom, ktorá začiatkom jesene odstavila všetkých vyše 220 pecí, s reštartom výroby primárneho hliníka v budúcom roku nepočíta. Potvrdil generálny riaditeľ spoločnosti Milan Veselý.

 

Ako priblížil Veselý, vládou avizovaná pomoc podnikom s cenami energií sa týka len riešenia aktuálnej energetickej krízy. Hlinikáreň naďalej požaduje dlhodobé riešenie kompenzácií pre energeticky náročné podniky, a to novelizáciou zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. V opačnom prípade podľa slov riaditeľa výrobu opätovne spustiť nedokážu. “Ak sa tak stane, budeme môcť pripraviť a uzatvoriť dlhodobé kontrakty na elektrickú energiu, čím sa šance na reštart výroby v budúcnosti zvýšia. V prípade schválenia novely zákona sa budeme môcť pripravovať na reštart v najbližších rokoch dohadovaním dlhodobých kontraktov na dodávky energií, surovín a materiálov,” uviedol Veselý. Odstavenie výroby primárneho hliníka oznámilo Slovalco v polovici augusta, pece odstavili koncom septembra.

Podnik avizoval, že rozhodnutie sa dotkne 300 zamestnancov spoločnosti, k prepúšťaniu však zatiaľ nepristúpili. “Zo Slovalca zatiaľ odišlo niekoľko zamestnancov s vysoko nadštandardným odstupným balíkom, ponúknutým akcionármi tým zamestnancom, ktorí prejavili záujem z fabriky odísť,” dodal Veselý. V Žiari nad Hronom, kde má výroba hliníka vyše 70-ročnú tradíciu, bude naďalej fungovať recyklačné centrum pre spracovanie procesného šrotu. Slovalco tu plánuje ročne vyrábať približne 75.000 ton výrobkov, na prevádzku recyklačného centra potrebuje približne 130 zamestnancov. Slovalco je jediným výrobcom hliníka na Slovensku. Väčšinovým vlastníkom spoločnosti je svetový hliníkový gigant Norsk Hydro, menšinovým spoločnosť Penta Investments.