Regióny Banská Bystrica Košice Žilina Zvolen

Nezľaknite sa! Testované stíhačky na viacerých územiach Slovenska môžu spôsobiť supersonický tresk

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, SLIAČ, JAVORINA, KYSAK, TISOVEC – Obyvatelia spomínaných miest, ak budete počuť silný výbuch nejedná sa o bombu. Ministerstvo obrany bude totiž dnes na obed testovať svoje stíhačky. 

 

Ministerstvo obrany Slovenskej Republiky upozorňuje verejnosť, že v rámci plánovaných letov budú dnes zhruba o 12.00 hodine na trase Sliač – Liptovský Mikuláš – Javorina – Kysak – Tisovec – Sliač prelietavať nadzvukové stíhacie lietadlá MiG–29 Vzdušných síl. Je možné, že v danej oblasti sa vyskytne rázová vlna – silný zvuk podobný výbuchu, ktorý bude spôsobený prekonaním rýchlosti zvuku stíhacími lietadlami.

“Zvukový efekt, tzv. aerodynamický tresk, ktorý spôsobujú stíhacie lietadlá, možno počuť v oblastiach našich vojenských letísk, a to najmä na strednom a západnom Slovensku. Všeobecne môžu tento jav vyvolať iba letecké prostriedky, ktoré dosahujú rýchlosť zvuku, čo je asi 330 metrov za sekundu. Na Slovensku sú to nadzvukové stíhacie lietadlá MiG-29” Ministerstvo obrany sa touto cestou ospravedlňuje všetkým dotknutým občanom za nepríjemnosti spôsobené nevyhnutnými cvičnými letmi, informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.