Regióny Banská Bystrica Rimavská Sobota

O priemyselný park v Rimavskej Sobote už prejavilo záujem päť firiem, povedal Sulík

Zdroj: TASR / Lukáš Mužla

RIMAVSKÁ SOBOTA – O pripravovaný priemyselný park v Rimavskej Sobote už prejavilo záujem päť firiem. Na brífingu na mieste budúcej výstavby to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

 

Sulík v Rimavskej Sobote vyjadril vieru, že prvý veľký investor bude zazmluvnený ešte počas tohto volebného obdobia. “Dúfam, že ešte tento rok budú vybavené všetky administratívne úkony. Keď už budeme vedieť, kedy bude park hotový, generálny riaditeľ Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu bude intenzívne hľadať investora,” vysvetlil Nový priemyselný park má vyrásť na severnom okraji mesta na ploche približne 80 hektárov. “Plánujeme vznik 500 priamych pracovných miest, samozrejme na to je naviazaných veľa nepriamych pracovných pozícií. Maximálne náklady odhadujeme na 9,8 milióna eur bez DPH,” uviedol konateľ spoločnosti MH Invest Boris Kačáni s tým, že dokončenie výstavby je naplánované na koniec roka 2023.

Plánovaný priemyselný park má byť podľa vedenia rezortu hospodárstva projektom “na kľúč”. “V minulosti sme prehrávali boj o investície, lebo ak aj investor prejavil záujem, musel čakať niekoľko rokov, kým vôbec mohol začať stavať,” vysvetlil Sulík. Spoločnosť MH Invest má na pozemku vybudovať hrubú infraštruktúru tak, aby budúcemu investorovi mohol štát ponúknuť v podstate hotové parcely. Pozemok, na ktorom má priemyselný park vzniknúť, štát od mesta Rimavská Sobota odkúpi za viac ako 290 000 eur. Na MsZ v Rimavskej Sobote, kde odsúhlasili vznik nového priemyselného parku, sa zúčastnil aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Spoločne s primátorom Jozefom Šimkom podpísali zmluvu i memorandá o spolupráci. „Verím, že tento prvý krok bude prospešný a behom pár rokov sem nasmeruje konkrétnych investorov, ktorí pomôžu obyvateľom získať zamestnanie v tomto zaostalom regióne,“ uviedol primátor. Ako dodal, od štátu má prísľub, že každý nový zahraničný investor bude prioritne nasmerovaný práve do Rimavskej Soboty.

Na rokovaní MsZ sa zúčastnil aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), ktorý pripomenul, že nezamestnanosť v okrese Rimavská Sobota prevyšuje 20 percent. „Túto investíciu umiestňuje vláda do regiónu, ktorý to najviac potrebuje,“ povedal Kollár. Nový priemyselný park má vyrásť na ploche približne 80 hektárov na severnom okraji mesta, jeho stavbu zabezpečí štát. V budúcnosti sa v ňom počíta s vytvorením minimálne 500 priamych pracovných miest.