Regióny Banská Bystrica Žarnovica

Obce Kľak a Ostrý Grúň si 76. výročie „krvavej nedele“ pripomenú len symbolicky

Zdroj: TASR / Jana Vodnáková

KĽAK / OSTRÝ GRÚŇ – Spomienku na 148 obetí tragickej udalosti v Kľakovskej doline známej ako „krvavá nedeľa“ si v obciach Kľak a Ostrý Grúň pre pandémiu nového koronavírus uctia len symbolicky. Ako pre TASR potvrdili starostovia oboch obcí, pietne zhromaždenia sú zrušené a obce najvyšším ústavným činiteľom neposielali žiadne oficiálne pozvánky.

 

„Spomienku si uctíme nezvyčajným spôsobom. Ľudia budú môcť zapáliť sviečku obetiam v oknách svojich rodinných domov alebo individuálne pri pamätníku,“ uviedol starosta Kľaku Ľuboš Haring. Obec pripraví aj reláciu, ktorú odvysiela v miestnom rozhlase. Pre starších občanov vytvorí pietne miesto v strede obce, aby nemuseli chodiť až k miestu, kde udalosti z 21. januára 1945 pripomína pamätník.

Pietne zhromaždenie je pre platné nariadenia súvisiace s pandémiou zrušené aj v obci Ostrý Grúň. „S poslancami obce zapálime sviece a položíme veniec. Pamätníky pripravíme tak, aby boli ľuďom dostupné, avšak len individuálne,“ potvrdil starosta obce Ostrý Grúň Július Remenár.

Tragické udalosti v Kľakovskej doline sa odohrali 21. januára 1945, dôvodom mala byť pomoc miestnych obyvateľov partizánskym skupinám. Na obce Ostrý Grúň a Kľak zaútočila protipartizánska jednotka Edelweiss spolu s príslušníkmi Pohotovostných oddielov Hlinkových gárd a jednotkou Heimatschutzu. Počas útoku zavraždili 148 ľudí (z toho 56 žien a 38 detí) a vypálili 144 domov. Najmladšia obeť mala tri mesiace, najstaršia 89 rokov.