Regióny Banská Bystrica

Obec Štiavnické Bane by už nemali trápiť časté výpadky elektriny

Zdroj: TASR / AP

ŠTIAVNICKÉ BANE – Obec Štiavnické Bane v okrese Banská Štiavnica by už čoskoro nemali trápiť časté poruchy a výpadky elektrickej energie. Zaslúžiť sa o to má pomaly finišujúca rekonštrukcia takmer kilometrového úseku nízkonapäťovej siete. TASR o tom informoval hovorca spoločnosti Stredoslovenská distribučná (SSD) Miroslav Gejdoš.

 

Súčasťou projektu je komplexná rekonštrukcia trafostanice, výmena 15 stĺpov i rekonštrukcia elektrických prípojok na 26 rodinných domoch. Do rekonštrukcie SSD investovala 65 000 eur, dôvodom boli časté poruchy aj končiaca životnosť časti vzdušného napätia. V rámci prác sa zvýši aj kapacita trafostanice a vodičov, čo poskytne priestor pre nových odberateľov elektrickej energie.

„Zlepšenie pocíti priamo 26 odberných miest a nepriamo sa zvýši spoľahlivosť distribúcie pre ďalších 40. Čo sa týka nových pripojení, po rekonštrukcii bude možné zásobovať z tejto vetvy odhadom ďalších desať domov,“ uviedol projektový manažér SSD Peter Beňadik. Pôvodné vedenie v obci pochádza ešte zo začiatku 70. rokov 20. storočia. „Komplexná rekonštrukcia prinesie obyvateľom v dotknutej časti obce požadovaný komfort na minimálne ďalších 30 rokov. Nám ušetrí výjazdy k poruchám, a teda aj finančné prostriedky,“ vysvetlil Beňadik.