Regióny Banská Bystrica Brezno

Obnovenú zvonicu sprístupnili verejnosti po prvý raz! Je dominantou mesta

Zdroj: www.brezno.sk

BREZNO – Na breznianskom námestí otvorili v sobotu zrekonštruovanú historickú dominantu horehronskej metropoly – mestskú vežu – a po prvý raz ju sprístupnili verejnosti. Informovala o tom Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horehronie.

 

Záujemcovia spoznali nové infocentrum, ktoré sídli na prízemí veže, a moderné interaktívne múzeum približujúce fakty a zaujímavosti o dominante, ktorej hovoria zvonica. Druhé podlažie im pripomenulo život generála Milana Rastislava Štefánika a aj to, čo ho s Breznom spájalo. Po ňom je pomenované i námestie, kde sa týči jeho socha. Návštevníci sa tiež mohli pokochať majestátnymi zvonmi a na najvyššom podlaží si pozrieť, ako vyzeral byt zvonára, ktorý tam kedysi býval so svojou rodinou.

Zvonica sa dočkala komplexnej obnovy po desiatkach rokov. Mesto s ňou začalo ešte vlani v letných mesiacoch. Zhotoviteľ diela najprv zrenovoval fasádu, strechu a osadil okná. V zimnom období pokračovala obnova vo vnútorných priestoroch. Na jar dokončili zostávajúce práce v exteriéri, ako izoláciu základov zvonice, novú kanalizačnú a vodovodnú prípojku či spevnenie plôch v blízkosti veže.

Mesto do tohto projektu investovalo okolo 500.000 eur z mestského rozpočtu a Banskobystrický samosprávny kraj prispel sumou 200.000 eur.