Regióny Banská Bystrica Top

OBROVSKÁ STRATA pre Slovensko: Zomrel významný tréner a svetový rekordér

Ilustračná foto: ZDROJ: zoznam.sk

BANSKÁ BYSTRICA – Skutočne smutná správa zasiahla nielen slovenský, ale aj český atletický svet. Navždy nás totiž opustil významný česko-slovenský reprezentant, ktorému sa podarilo štyrikrát prekonať svetový rekord v chôdzi. Taktiež pôsobil aj ako tréner vo vojenskom športovom centre DUKLA Banská Bystrica. Dojímavé slová jeho zverencov.

 

Slovenský atletický svet zasiahla smutná správa o úmrtí nielen významného športovca, ale aj trénera, ktorý svoj talent odovzdával aj ďalším generáciám. Ladislav Moc bol skutočne významným športovcom, ktorému sa podarilo štyrikrát prekonať svetový rekord v chôdzi a trinásťkrát československý rekord. Okrem toto taktiež 10-krát získal národný majstrovský titul. “Reprezentoval Československú socialistickú republiku na Olympijských hrách v roku 1960 v Ríme, kde v chôdzi na 20 km bol ôsmy a na 50 km jedenásty. Na Majstrovstvách Európy v atletike v roku 1962 v Belehrade na 20-ke došiel do cieľa dvanásty,” poznamenali to pracovníci vojenského športového centra DUKLA Banská Bystrica na svojom webe.

Šport mu učaroval natoľko, že sa mu venoval aj po skončení svojej vrcholnej kariéry. Zasadol však na kreslo trénera atletiky-športovej chôdze. Od roku 1970 do roku 1982 trénoval vo vojenskom športovom centre DUKLA Banská Bystrica. Ako poznamenali jej členovia, “pod jeho vedením bola vybudovaná neprehliadnuteľná chodecká skupina, ktorá menami ako Benčík, Blažek, Szikora, Mrázek, Pribilinec preslávila československú atletiku.”

Taktiež bol dlhé roky vedúcim komisie chôdze a reprezentačným trénerom chodcov pri Československom atletickom zväze. Trénerstvo obohatil nielen svojimi skúsenosťami, ale je aj autorom jednotného tréningového systému v chôdzi u nás. Niektoré prvky, ktoré do tréningov priniesol, používajú športovci až dodnes. Svoje poznatky dokonca zdieľal aj s ostatnými a vytvoril publikáciu „Storočná história československej športovej chôdze“. Rovnako tak vydával aj časopis “Športová chôdza”. Ladislav Moc bol v chodeckom svetovom hnutí skutočne uznávaným športovcom a osobnosťou. Stal sa funkcionárom a rozhodcom, ktorý rozhodoval na Majstrovstvách Európy, Majstrovstvách sveta či aj na Olympijských hrách.

“Za dlhoročnú aktívnu telovýchovnú a športovú činnosť bol ocenený mnohými čestnými uznaniami. Medzi nimi aj titulmi Zaslúžilý majster športu a Zaslúžilý tréner, medailou Za zásluhy o rozvoj československej telesnej výchovy a športu,” poznamenali členovia vojenského športového centra DUKLA Banská Bystrica. 

Dojímavé slová jeho zverencov 

Úmrtie tohto významného človeka zasiahlo mnohých jeho zverencov, ktorým odovzdal jeho športové skúsenosti. “Zomrel môj prvý tréner v v Dukle Banská Bystrica Ladislav Moc. Účastník olympijských hier z  Ríma 1960, svetový rekordér na 50 km chôdza,” poznamenal Pavol. Na významného športovca spomína aj Lukáš. “Láďa bol tichý, zdržanlivý, slušný človek a elegantne oblečený.” Obrovská strata zasiahla aj Milana. “Neskutočný dobráčisko a nádherný vzor človeka pre ďalšie generácie,” poznamenal na sociálnej sieti.

Ladislav Moc sa narodil 17.9. 1931 a zomrel 18.9. 2022 vo veku 91 rokov. Posledná rozlúčka s týmto významným mužom bola vo štvrtok 22.9. 2022 v obradnej sieni krematória v Prahe.