Regióny Banská Bystrica

Očkovacie centrá v okresných mestách BBSK majú byť vybavené do konca februára

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BANSKÁ BYSTRICA – Vznik očkovacích centier v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) je najdôležitejší projekt kraja v tomto roku. Konštatoval to v pondelok podpredseda BBSK v Banskej Bystrici Ondrej Lunter a zdôraznil, že v momente, keď budú vakcíny proti ochoreniu COVID-19 masovo prístupné, nemožno stratiť ani jeden deň. Treba byť pripravení, aby očkovanie bolo plynulé, rýchle a najmä bližšie k ľuďom.

 

Kraj počíta s očkovacími centrami v každom okresnom meste. Záujem však prejavili i mestá Hriňová, Jelšava, Tornaľa, Hnúšťa či Fiľakovo. Niekde už majú aj vytypované priestory, napríklad v Banskej Bystrici by bolo očkovacie centrum na Komenského ulici, v objekte bývalého krajského súdu. Očkovacie centrá v okresných mestách majú byť najneskôr do konca februára prevádzkyschopné, vybavené všetkým, čo potrebujú tak, aby spĺňali hygienické a zdravotnícke normy.

“V tejto chvíli dokáže štát na území kraja preočkovať ani nie tisíc ľudí denne, pri realizácii krajskej očkovacej stratégie a zapojení kapacít zo samospráv by to bolo takmer päťnásobne viac,” povedal Lunter. Očkovanie by vykonávali najatí a zazmluvnení prevádzkovatelia zdravotných služieb, ako sú ambulancie alebo polikliniky.

“Od štátu potrebujeme jedine, aby zabezpečil spoľahlivú distribúciu, aby registrácia pacientov v jednotlivých vytypovaných skupinách prebiehala bezproblémovo, aby to bol transparentný systém, ktorému ľudia budú dôverovať. Potrebujeme definitívne posvätenie tejto očkovacej stratégie, ktoré zatiaľ od ministerstva zdravotníctva nemáme. Potrebujeme jednoznačné prerozdelenie kompetencií, čo je koho úloha a čo má kto robiť,” dodal podpredseda BBSK.