Regióny Banská Bystrica

Odsúdenému Kotlebovi zanikol mandát poslanca. Banskobystrický kraj už našiel jeho nástupcu

Marian Kotleba. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BANSKÁ BYSTRICA – Banskobystrický samosprávny kraj preskúma možný zánik mandátu Mariana Kotlebu, ktorý je okrem Národnej rady SR aj banskobystrickým krajským poslancom. Potvrdila to vedúca oddelenia komunikácie Úradu Banskobystrického kraja Lenka Štepáneková s tým, že zabezpečí, aby mali všetci poslanci zastupiteľstva legitímny mandát.

 

Predsedu ĽSNS Kotlebu odsúdil v utorok právoplatne Najvyšší súd SR v kauze rozdávania šekov v hodnote 1488 eur na podmienečný šesťmesačný trest odňatia slobody s jedenapolročnou skúšobnou dobou. “V momente, ako bude mať NS SR spracované písomné vyhotovenie predmetného rozhodnutia, bude BBSK požadovať jeho zaslanie,” zdôraznila Štepáneková. K zániku mandátu poslanca mestského zastupiteľstva dochádza právoplatným rozhodnutím príslušného súdu.

“Po doručení všetkých potrebných dokumentov vyzve ďalšieho náhradníka v poradí, ktorým je Milan Lichý, či má záujem o mandát poslanca zastupiteľstva,” uviedla Štepáneková. Ak náhradník bude súhlasiť, nasledovať bude potrebná administratíva a na najbližšom zasadnutí krajského zastupiteľstva zloží poslanecký sľub. Ak sa Lichý rozhodne mandátu neujať, kraj vyzve ďalšieho v poradí. Ako banskobystrický druhý viceprimátor Milan Lichý potvrdil, mandátu sa ujme.