Regióny Banská Bystrica

Online prezentácia priblíži nepovšimnutú tému odievania baníkov

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BANSKÁ ŠTIAVNICA – Občianske združenie (OZ) Iniciatíva za živé mesto predstaví vo štvrtok (21. 1.) novú publikáciu s názvom Banícke uniformy. Kniha Zuzany Denkovej približuje doposiaľ nepovšimnutú tému odievania baníkov. TASR o tom za OZ informovala Iveta Chovanová.

 

„Publikácia zapĺňa biele miesto v poznaní rozmanitosti kultúrno-historických hodnôt Banskej Štiavnice. Autorka komplexne spracovala doposiaľ nepovšimnutú tému odievania baníkov a na 280 stranách zhŕňa a prezentuje výsledky dlhodobého výskumu. Banícky odev analyzuje a hodnotí v časovom horizonte od stredoveku po súčasnosť,“ uviedla Chovanová.

Publikácia je určená nielen odbornému publiku, ale aj širokej verejnosti. Jej súčasťou je aj bohatá obrazová príloha vrátane vizuálnych rekonštrukcií základných typov baníckych uniforiem. „Publikácia je príspevkom k zvyšovaniu povedomia o hodnotách kultúrneho dedičstva a špeciálne baníckych tradíciách,“ poznamenala Chovanová.

Predstavenie knihy Banícke uniformy sa vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu uskutoční v online priestore. Podujatie je možné sledovať vo štvrtok (21. 1.) o 14.00 h na sociálnej sieti. Samotná kniha bude záujemcom na predaj k dispozícii v informačnom centre na Námestí Sv. Trojice a na predajných miestach expozícií Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici.