Regióny Banská Bystrica

Opakovaný predpis lieku a vyšetrenie v nemocnici v Banskej Bystrici sú už možné online

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BANSKÁ BYSTRICA – Opakovaný predpis lieku na e-recept a termín ambulantného vyšetrenia si od júna môžu pacienti Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici objednať už aj online na webstránke nemocnice. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

 

“Na webovej stránke nemocnice nájdu pacienti menu online služby, v ktorom si zvolia príslušnú možnosť objednaj na vyšetrenie alebo objednaj e-recept. Podľa požiadaviek vyplnia formulár a odošlú ho,” priblížila postup. Objednať sa online na vyšetrenie je zatiaľ možné vo vybraných ambulanciách. Ich zoznam však bude nemocnica postupne rozširovať. “Termín vyšetrenia bude pacientovi oznámený na e-mailovú adresu, ktorú uviedol vo formulári, a to do 24 hodín. Do ambulancií, ktoré nie sú v ponuke online formulára, sa naďalej objednáva telefonicky alebo osobne na ambulancii,” uviedla ďalej Maťašeje.

Online si môže pacient objednať len predpis lieku, ktorý mu už lekár v ambulancii nemocnice naordinoval a má ho užívať pravidelne a dlhodobo. “Liek môže predpísať aj lekár rovnakej špecializácie z Rooseveltovej nemocnice, ktorý daný liek neordinoval. Liek bude predpísaný najneskôr do piatich pracovných dní,” doplnila hovorkyňa. Pacient nájde informáciu, že má liek už predpísaný, v aplikácii v mobile alebo e-pobočke na internetovej stránke svojej zdravotnej poisťovne alebo sa môže informovať v lekárni, kde si liek môže zároveň aj vyzdvihnúť.

“Zavedenie online služieb je aj reakciou na výrazný nárast dopytu po vyšetrení v špecializovaných ambulanciách v nemocnici. Vplyvom zmeny legislatívy došlo aj k nárastu volajúcich pacientov s požiadavkou na predpis lieku,” konštatovala hovorkyňa nemocnice. V Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici ordinuje 81 špecializovaných ambulancií. Pred pandémiou v roku 2019 vyšetrili 471.000 pacientov. Napriek pandemickému roku a rôznym obmedzeniam vzrástol počet ambulantných pacientov v roku 2021 na 546.000. V najbližšej dobe nemocnica pripravuje aj službu online rezervácie lieku vo verejnej lekárni.