Regióny Banská Bystrica

Panika v Banskej Bystrici. Bezpečnostná rada je nefunkčná a minister vnútra situáciu mesiace nerieši

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BANSKÁ BYSTRICA – Bezpečnostná rada Banskobystrického samosprávneho kraja je nefunkčná. Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter sa preto v piatok obrátil na ministra vnútra Romana Mikulca otvoreným listom, v ktorom ho opakovane upozornil na situáciu v kraji po uvoľnení pozície prednostu Okresného úradu v Banskej Bystrici, k čomu došlo ku koncu júla.

 

Poverený vedením úradu doposiaľ nebol nikto, čo znemožňuje fungovanie Bezpečnostnej rady. Informovala Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Úradu BBSK v Banskej Bystrici. “Úlohu Banskobystrického kraja sme suplovali my ako Banskobystrický samosprávny kraj , keď nemal kto zvolať koordinačné stretnutie riaditeľov nemocníc a zástupcov ministerstva zdravotníctva k príprave na tretiu vlnu pandémie ochorenia COVID-19. Toto stretnutie sme zvolali, rovnako sme sa okamžite obrátili listom na ministra vnútra, aby situáciu riešil. Keď sme nedostali žiadnu odpoveď, kontaktovali sme aj premiéra, rovnako bez odpovede. Táto situácia je, najmä v čase pandémie, neúnosná,“ reagoval Lunter, ktorý sa preto opakovane obrátil na ministra vnútra, tentoraz už otvoreným listom.

 

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Ján Krošlák

Podľa neho počas celej pandémie sa všetky orgány verejnej moci i zainteresovaní zdravotníci v Banskobystrickom samosprávnom kraji usilovali robiť všetko, čo bolo v ich silách a možnostiach, aby chránili obyvateľov, pomáhali v očkovaní a prijímali nevyhnutné rozhodnutia. “Nedokážem pochopiť, že už tretí mesiac nie je možné v prípade potreby zvolať Bezpečnostnú radu kraja. Aj touto cestou vás chcem požiadať, aby ste problém riešili urgentne, predložili personálny návrh na vymenovanie do tejto funkcie na najbližšie rokovanie vlády a urýchlene tak sfunkčnili dôležitý krízový orgán kraja,“ píše sa v liste predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Ako Lunter zdôraznil, v tejto chvíli je nefunkčný aj krízový štáb Okresného úradu v Banskej Bystrici, ktorý by v prípade vzniku akútnej krízovej situácie, či už v súvislosti s pandémiou, živelnou pohromou, haváriou alebo katastrofou, mohol vyhlásiť mimoriadnu situáciu.